Díky kompletně prosklené jihozápadní fasádě nabízí každý pokoj soukromé okno do nekonečného panoramatu hor a lesů a představuje nerušený klid, o kterém může málokdo tvrdit, že ho zažil.

Klidné útočiště uprostřed přírody

Zdroj: Youtube

Cesta třípodlažního zázraku začala na základech starší stavby, která byla nahrazena, aby se moderní bydlení spojilo s nedotčenou krásou okolí. Dům, který navrhl renomovaný architekt Zdeněk Fránek, musel projít přísnými stavebními předpisy národního parku.

Výsledkem je mistrovské dílo, které kombinuje lehkou eleganci skla s robustností integrovanou terénní architekturou a nabízí plynulý přechod mezi vnitřním komfortem a světem přírody.

Zachování odkazu krajiny

Navzdory svému modernímu půvabu ctí nová stavba své historické kořeny tím, že zachovává rozměry původní budovy. Toto pečlivé zachování zajišťuje, že přírodní prostředí zůstane z velké části nenarušené, zatímco samotný dům se vyvíjí tak, aby plnil nový účel.

Návrh zahrnuje tradiční sedlovou střechu, odpovídá místním architektonickým normám a zároveň vdechuje prostoru modernost a ducha jedinečnosti podle představ jeho majitele.

Uvnitř architektonického zázraku

Vícevrstvá konstrukce domu je reakcí na svažitý terén a obsahuje skrytý suterén, který se otevírá do zahrady a venkovního bazénu. Hlavní obytné prostory jsou strategicky umístěny v prvním patře a zasahují do terasovitého venkovního prostoru, který působí rozlehle a zároveň intimně. Ložnice a základní vybavení nacházejí své útočiště v suterénu, což zajišťuje soukromí a klid.

Nápadné točité dřevěné schodiště spojuje jednotlivé úrovně domu a nabízí nejen dynamické výhledy do interiéru a krajiny, ale i sochařský prvek, který zvyšuje estetickou přitažlivost domu.

Symfonie materiálů a světla

Zvenčí je dům obložen modřínovými latěmi, které splývají s přírodním prostředím, zatímco interiéry zdobí čistá bílá barva, která slouží jako plátno pro život a umění rodiny. Podstata domu však spočívá v jeho závazku k pozitivnímu životu, který se odráží v promyšleném akustickém designu, precizním osvětlení a udržitelných prvcích, jako je tepelné čerpadlo, přístřešek pro auto vybavený solárními panely a skleník pro pěstování zeleniny.

Rodinný dům v srdci Krkonošského národního parku je pozoruhodným příkladem toho, jak může lidské bydlení koexistovat s přírodou ohleduplným a inovativním způsobem. Je to útočiště, které svým obyvatelům nabízí nejen místo k bydlení, ale i prostor pro hluboké propojení s kolím a sebou samými.

Zdroje: designmag.cz, earch.cz, idnes.cz