Rezervace Soos: Měsíční krajina

Zdroj: Youtube

Národní přírodní rezervace Soos, která se rozkládá 6 km severovýchodně od Františkových Lázní, je geologickým zázrakem. Rozsáhlé rašeliniště, založené v roce 1964, se rozkládá na ploše 221 ha a nabízí 1,2 km dlouhou zpevněnou naučnou stezku, která návštěvníky provede vyschlým jezerním dnem. Soos se vyznačuje zvláštním terénem připomínajícím Měsíc, který je erodovaný a pokrytý vrstvami žlutých a bílých minerálních solí.

Můžete zde být svědky bublajících bahenních sopek a syčících vývěrů oxidu uhličitého, které vytvářejí nadpozemskou atmosféru. Rezervace je domovem nesčetných chráněných živočichů a řady unikátních mokřadních a slanomilných rostlin. Pozoruhodnou zajímavostí je diatomitový štít, evropská rarita vytvořená z nahromaděných schránek diatomitů na dně jezera. Mezi rostlinami najdete nově objevenou řasu Percursaria percursa, která zvyšuje biologický význam lokality.

Písečný přesyp u Vlkova: Česká Sahara

Přírodní rezervace Písčitý přesyp u Vlkova, která se nachází na severozápadním okraji CHKO Třeboňsko, je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách. Písečná plocha, často označovaná jako česká Sahara, ležící asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova, nabízí pohled do unikátního prostředí podobného poušti.

Vlkovský svah s řídkou vegetací je větrem tvarován do drobných písečných hřbetů a útvarů. Plocha, která převyšuje okolní krajinu o 4 až 6 m a rozkládá se v šířce asi 80 m, intenzivně odráží sluneční záření a vytváří vyšší teploty než v okolních oblastech. V minulosti byla lokalita aktivnější, vítr neustále přetvářel písek. Dnes se zde vyskytují vzácné suchomilné rostliny a teplomilný hmyz včetně pozoruhodné samotářské včely Andrena vaga.

Prales Mionší: Nedotčený lesní porost

Chcete-li zažít prales, kde vládne příroda, navštivte prales Mionší v Těšínských Beskydech. Rezervace o rozloze 170 hektarů ukazuje, jak kdysi vypadaly původní smíšené lesy Beskyd. Některé z nejstarších a největších jedlí zde dosahují výšky 45 až 60 metrů, obvodu až 5,5 metru a stojí již 250 až 450 let.

Prales byl v roce 2017 vyhlášen bezzásahovou zónou a je přístupný pouze po 7 km dlouhé naučné stezce Mionsi, která je otevřena sezónně. Stezka, která je zčásti tvořena úzkými loveckými chodníčky, je vyhrazena pro pěší turisty, čímž je zachována nedotčená nádhera pralesa.

Šumavská ledovcová jezera: Křišťálově čisté vody

Šumavská ledovcová jezera nabízejí klidnou krásu a fascinující historii. Největší a nejhlubší z nich, Černé jezero u Železné Rudy, dostalo své jméno podle tmavých lesních odlesků na své hladině. Nad jezerem se tyčí vysoký skalní masiv Jezerní hory, který umocňuje jeho dramatickou scenérii.

Nedaleko, na jihovýchodním svahu Jezerní hory, leží pověstmi opředené Čertovo jezero. Podle místních pověstí vyhloubil údolí jezera sám čert, kterému chytrá dívka překazila plány a přivázala mu k ocasu velký kámen. K dalším pozoruhodným ledovcovým jezerům v regionu patří Laka, Prášilské a Plešné, z nichž každé nabízí své jedinečné kouzlo a křišťálově čistou vodu.

Milešovka: Královna Českého středohoří

Milešovce, která se tyčí do úctyhodné výšky 836,6 m, se často přezdívá královna Českého středohoří. Její nápadná silueta a pozoruhodné rekordy z ní činí fascinující cíl. Tato hora je držitelem titulu největrnějšího místa v České republice, ročně zažívá pouze osm bezvětrných dnů. Časté bouřky, které se zde vyskytují až 30krát ročně, jí vysloužily přezdívku Hromová hora. Od roku 1953 je Milešovka národní přírodní rezervací, která chrání její jedinečnou flóru, včetně vzácné orchideje jadranské, objevené v roce 1874.

Milešovka se tyčí 350 metrů nad okolním terénem a nabízí jedinečný panoramatický výhled. Z meteorologické stanice na jejím vrcholu mohou návštěvníci dohlédnout až na Krkonoše, Šumavu, Krušné hory, Prahu a za výjimečně jasných dnů i na 300 kilometrů vzdálené Alpy.

Pravčická brána: Majestátní přírodní oblouk

Pravčická brána, symbol Národního parku České Švýcarsko, je jedním z největších přírodních skalních oblouků v Evropě. Ohromující útvar měří v základně 26,5 metru, výška oblouku je 16 metrů a horní plošina je ve výšce 21 metrů nad zemí. Ačkoli je výstup na vrchol zakázán, několik blízkých vyhlídek poskytuje nádherný výhled na zdejší přírodní zázrak.

V sousedství Pravčické brány se nachází Sokolí hnízdo, výletní zámeček postavený v roce 1881. Původně sloužil jako honosný penzion pro rodinu Clary-Aldringenů, nyní se v jeho prvním patře nachází Muzeum národního parku a v přízemí půvabná restaurace zdobená původními malbami.

Objevujte a chraňte

Naše země je pokladnicí přírodních divů, od bouřlivých výšin Milešovky až po poklidnou krásu šumavských ledovcových jezer. Ať už vás lákají vysoké lesy, majestátní skalní útvary, nebo klidná jezera, tyto cíle nabízejí možnost znovu se spojit s přírodou a prozkoumat bohatou rozmanitost naší krajiny. Sbalte si tedy kufry a vydejte se objevovat skryté skvosty Česka – úchvatnou krásu nemusíte hledat za našimi hranicemi.

Zdroje: novinky.cz, kudyznudy.cz, epochaplus.cz