Nedotčená vodní plocha, které se s oblibou říká valašský Balaton, je oblíbeným cílem místních obyvatel i turistů, kteří hledají osvěžení.

Přírodní koupaliště s bohatou historií

Zdroj: Youtube

Valašský Balaton, který se rozkládá mezi obcí Nový Hrozenkov a městem Karolinka a kterému místní říkají Kačák, nebyl vždy rekreačním střediskem. Klidné umělé jezero je pozůstatkem bývalé těžby štěrkopísku, což přispívá k jeho výjimečně čisté vodě. Jezero o celkové rozloze 9,5 hektaru nabízí návštěvníkům travnaté i písečné pláže.

Vybavení pro příjemnou návštěvu

Návštěvníci Balatonu se mohou těšit na řadu zařízení určených k umocnění jejich zážitků. Kemp je vybaven sociálním zařízením včetně šaten, sprch a toalet. Pro ty, kteří si chtějí dát něco k jídlu nebo pití, jsou v blízkosti pohodlně umístěny stánky s občerstvením. Rodiny ocení dětské hřiště a sportovní nadšenci mohou využít hřiště na plážový volejbal.

Destinace pro všechna roční období

Balaton přitahuje nejen místní, ale i turisty ze sousedních oblastí či nedalekého Slovenska. V teplých měsících je jezero vyhledávaným místem pro koupání, vodní radovánky a různé sporty. V zimě se za příznivých podmínek mění v útočiště otužilých plavců a bruslařů.

Ráj cyklistů

Milovníci cyklistiky ocení, že oblast Na Stanoch protíná známá cyklostezka Bečva. Stezka, která se táhne od Velkých Karlovic až po Vsetín, je vyhlášená svým rovinatým a nenáročným terénem, takže je vhodná pro rodiny, děti i seniory.

Centrum kulturních a sportovních akcí

Břehy valašského Balatonu neslouží jen ke koupání a opalování – jsou také živým dějištěm kulturních akcí, tanečních a společenských setkání. Oblast je schopna hostit velké sportovní akce, jako je například tradiční triatlonový závod Valachy Man, kterého se v minulých letech zúčastnilo až 800 závodníků.

Praktické informace pro návštěvníky

Vstup do areálu Na Stanoch je zdarma, ale od návštěvníků se očekává dodržování několika jednoduchých pravidel. Psi a stanování nejsou povoleny a motoristům se doporučuje, aby využívali vyhrazená parkoviště a neparkovali v areálu nebo na zakázaných místech u silnic. Dodržování těchto zásad pomáhá zajistit, aby valašský Balaton zůstal čistým a příjemným cílem pro všechny.

Zdroje: navylet.cz, denik.cz, kudyznudy.cz