Představte si přechod pro chodce, který vypadá jako trojrozměrný zátaras navržený tak, aby zpomalil dopravu, aniž by bylo nutné používat rychlostní prahy nebo tradiční semafory. Nejde o sci-fi, ale o kreativní řešení, které si osvojila různá města po celém světě.

Geniální kousek na Islandu

V městečku Ísafjörður na Islandu se stalo něco opravdu pozoruhodného. Komisař pro životní prostředí Ralf Trylla si představoval bezpečnější přechod pro chodce a inspiroval se podobným projektem v indickém Dillí. Výsledek? Optický klam, který se vymyká konvencím.

Zdroj: Youtube

Přechod pro chodce v Ísafjörðuru vypadá při pohledu shora jako výtvor z jiného světa. Bílé pruhy jako by levitovaly ve vzduchu a vytvářejí dojem plovoucích stěn zavěšených nad silnicí. Toto úchvatné umělecké dílo oživila společnost Vegmálun GÍH, která se zabývá pouličním malováním.

Podvádění řidičů pro dobrou věc

Hlavním cílem fascinujících optických klamů je zvýšit bezpečnost silničního provozu. Na nepozorné řidiče, kteří jsou dobře zdokumentovaným nebezpečím v našich ulicích, se zaměřují poněkud netradičním způsobem. Jakmile se přiblíží k něčemu, co vypadá jako impozantní trojrozměrný zátaras, jejich pozornost se náhle znovu zaktivuje. Instinktivně zpomalí, což je účel.

Iluzorní bezpečnost na silnicích

Ísafjörður není jediným městem, které experimentuje s tímto důmyslným konceptem. V indickém Ahmedábádu navrhly umělkyně Saumya Pandya Thakkar a Shakuntala Pandya vlastní trojrozměrný přechod. Mezitím v Kyrgyzstánu narazil uživatel Redditu na podobný optický klam, který řidiče přivádí v úžas.

Jednoho řidiče v čínském městě Xingsha magický efekt doslova uchvátil: "Při pohledu z dálky to vypadá spíše jako zátaras a nemohl jsem si pomoct, ale zpomalil jsem, než jsem zjistil, že to není nic jiného než přechod pro chodce."

Slibný zkušební provoz

V případě města Ísafjörður je jedinečný přístup k bezpečnosti silničního provozu ve fázi zkušebního provozu. Město pečlivě sleduje dopad optického klamu na nehodovost a bezpečnost chodců. Pokud bude projekt úspěšný, plánuje se jeho rozšíření na další přechody, což by mohlo změnit přístup měst k řízení dopravy.

Ve světě, kde inovace a kreativita neustále formují náš každodenní život, nabízejí podobné optické iluze nový pohled na bezpečnost silničního provozu. Připomínají nám, že někdy se ta nejefektivnější řešení mohou zrodit na pomezí umění a nutnosti. Až se tedy příště setkáte s přechodem pro chodce, který jako by popíral fyzikální zákony, vzpomeňte si, že to může být jen optická iluze s vážným posláním chránit chodce a učinit naše silnice bezpečnějšími pro všechny.

Zdroje: earthlymission.com, mymodernmet.com, smithsonianmag.com