Zahrady a parky poskytují nejen klidné prostředí pro načerpání nových sil, ale také představují historický a botanický zážitek, který obohatí vaši návštěvu.

Barokní skvost na Petříně

Zdroj: Youtube

Vrtbovská zahrada se rozkládá na svazích Petřína a je považována za jednu z nejkrásnějších barokních zahrad na sever od Alp. Zahrada byla vybudována v letech 1715 až 1720 pro Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu, a navrhl ji významný architekt František Maxmilián Kaňka. Terasy zahrady zdobí složitá sochařská díla Matyáše Bernarda Brauna a v sala terreně je umístěna freska Václava Vavřince Reinera.

Vrtbovský palác, který se zahradou sousedí, si i přes výrazné úpravy zachovává barokní podstatu zahrady. V letech 1990 až 1998 absolvovala rozsáhlou rekonstrukci a dnes ji spravuje společnost Casus Direct Mail a.s. Je zapsána na seznamu kulturních památek UNESCO I. stupně a její součástí je rozsáhlá voliéra, která umocňuje její půvab exotickým ptactvem a nabízí nádherný výhled na historické centrum Prahy.

Tajemství klidné oázy

Vojanovy sady, údajně nejstarší částečně zachovalá zahrada v Praze, byly původně založeny jako klášter. Tato zahrada je tichou enklávou, izolovanou od městského hluku okolními vysokými domy a zdmi, což vytváří klidnou a intimní atmosféru. K historicky zajímavým objektům patří kaple svatého Eliáše a kaple svaté Terezie, obě zdobené krápníkovou výzdobou a nástěnnými malbami.

Půvab zahrady umocňuje malé jezírko, vyhlídková terasa se slunečními hodinami a obnovené dětské hřiště. Krása Vojanových sadů vynikne zejména koncem jara, kdy se rozzáří barvami a vůní kvetoucích ovocných stromů, magnólií a rododendronů.

Vzdělávání a příroda v harmonii

Botanická zahrada Malešice se nachází na jihozápadním svahu vrchu Tábor v městské části Malešice, který zasahuje do Prahy 9. Přestože slouží jako školní botanická zahrada, je přístupná veřejnosti a nabízí vzdělávací a interaktivní zážitek. V zahradě se nacházejí tropické skleníky a hospodářské skleníky sloužící k zahradnické výuce a produkci tržních rostlin. Zahrada byla založena kolem roku 1920 zahradním architektem Františkem Thomayerem a její součástí jsou i historické skleníky ze stejného období. Stavby jsou však v současné době posuzovány z hlediska rekonstrukce kvůli statickým problémům.

Botanická zahrada Malešice je známá svou rozsáhlou sbírkou rostlin, která obsahuje více než 5000 taxonů, a pořádá pravidelné výstavy a prezentace zaměřené především na vzdělávání mladých studentů a zapojení široké veřejnosti.

Kulturní a vzdělávací centra

Volně přístupné zahrady nabízejí nejen vizuální pastvu upravených záhonů, barevných květin a svěží zeleně, ale slouží také jako zásadní vzdělávací a kulturní památky. Ať už člověk hledá klidné útočiště nebo obohacující vzdělávací zážitek, pražské botanické zahrady a parky poskytují ideální prostředí pro načerpání nových sil a obnovení kontaktu s přírodou po celý rok.

Zdroje: kudyznudy.cz, prahaneznama.cz, cs.wikipedia.org