Pojďme se podívat na některé méně známé pražské nej.

Nejstarší dopravní značka

Jedna z kuriózních památek města se nachází u vchodu do paláce Platýz z Národní třídy. Zde nenápadně sedí malá plastika sovy, kterou kolemjdoucí snadno přehlédnou. Pozoruhodné je, že je považována za nejstarší pražskou dopravní značku, která je stará přibližně 200 let. Původně sloužila praktickému účelu – ukazovala, zda je na nádvoří paláce místo pro další povozy. Pokud byla sova umístěna vzpřímeně, bylo nádvoří volné, pokud vzhůru nohama, bylo plné.

Nejstarší kavárna

Zdroj: Youtube

Naproti Národnímu divadlu na vltavském nábřeží se od roku 1884 nachází kavárna Café Slavia, která je kulturním místem. Hostila řadu velikánů české kultury, například básníky Jaroslava Seiferta a Vítězslava Nezvala. Blízkost kavárny ke Zlaté kapličce z ní učinila baštu vlasteneckého cítění a reflexní prostor pro literární a uměleckou elitu. Její historický a kulturní význam je nepopiratelný a činí z ní mnohem víc než jen místo pro posezení u kávy.

Nemocnice Na Františku

Nemocnice Na Františku, založená v roce 1354 za vlády Karla IV., je nejen nejstarší nemocnicí v Praze, ale také druhou nejstarší v České republice. Nemocnice, původně spravovaná řádem Milosrdných bratří v 17. století, sehrála klíčovou roli v dějinách národní medicíny. Proslavila se zejména tím, že zde byla v roce 1847 provedena první amputace v celkové éterové anestezii v Evropě. Dnes je předním českým zařízením pro léčbu rakoviny prsu a pokračuje v dlouhé tradici špičkové medicíny.

Petřínská lanovka

Petřínská lanovka, založená v roce 1891, představuje další historické prvenství Prahy, jde totiž o nejstarší lanovku v České republice. Původně byla poháněna systémem vodní převahy, kdy se vozy pohybovaly vahou vody naplněné v horní stanici, v roce 1932 byla modernizována na elektrický pohon. Přestože její provoz byl ukončen v roce 1916, díky její obnově a elektrifikaci se stala půvabným a funkčním kouskem historie pražské veřejné dopravy.

Nejhlubší studna

Na třetím nádvoří Pražského hradu se skrývá nejhlubší pražská studna. Tato středověká studna s ohromující hloubkou 70 metrů byla zkonstruována tak, aby dosahovala úrovně hladiny Vltavy. Historicky se v ní nacházel vodní sloupec, který stoupal do výšky 46 metrů, což svědčí o středověkých inženýrských dovednostech a významu vodního hospodářství pro obranu hradu.

Nejstarší hrobka

Na Olšanských hřbitovech se nachází něco, co by se dalo mylně považovat za malý rodinný domek, ale ve skutečnosti je to hrobka podnikatelů Lannyho a Schebka. Hrobka, postavená v pátém oddělení, je vysoká pět metrů a má půdorys 5 × 12 metrů. Vyzdobili ji významní umělci včetně sochaře J. V. Myslbeka a v 80. letech 20. století se stala místem setkání satanistů, což nakonec vedlo k jejímu zapečetění.

Nejužší hotel

Hotel Clementin v centru Prahy v Seminářské ulici se pyšní titulem nejužšího hotelu ve městě. Na šířku měří pouhých 3,28 metru a vznikl rozdělením větší budovy z roku 1433. Hostům, kteří si chtějí rozměry ověřit, poskytuje personál hotelu metr.

Nejstarší neonový reklamní poutač

Neonové nápisy jsou základem moderní reklamy a v Praze se nachází nejstarší český neonový poutač. Zářivý reklamní prvek, který vznikl v roce 1939, dodnes osvětluje fasádu obchodního domu Bílá labuť v ulici Na Poříčí a dodává moderní městské krajině nádech retro stylu.

Nejvyšší komín

Ne všechny zajímavé pražské památky mají základ v dávné historii. Malešická spalovna má nejvyšší komín ve městě, který se tyčí do výšky 177 metrů. Od roku 2014 plní i ekologickou roli, slouží totiž jako hnízdiště sokolů stěhovavých, mláďata se zde úspěšně líhnou několik let po sobě.

Nejstarší bytový dům

Ve čtvrti Ďáblice, na adrese U Prefy 25, stojí nejstarší "panelák" neboli bytový dům v Praze, postavený v roce 1955. Třípodlažní budova je důkazem dlouhověkosti panelové výstavby, metody, která se zpočátku setkávala se skepsí tehdejších stavebníků. Dnes stále stojí jako trvanlivé dílo obytné architektury.

Svědci historie

V Praze existuje mnoho zajímavých míst, z nichž každé vypráví jedinečný příběh, který přispívá ke složité historické tapiserii města. Zatímco slavnější památky přitahují davy lidí, méně známá místa nabízejí klidnější, ale stejně fascinující pohled do minulosti i současnosti Prahy.

Zdroje: novinky.cz, kudyznudy.cz, kamvpraze.info