Varšava: Město znovuzrozené z popela

Zdroj: Youtube

Varšava, hlavní město Polska, má bohatou historií. Takřka vymazána z povrchu země během druhé světové války povstala z trosek a nyní je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Varšava, kde žije přibližně 1,8 milionu obyvatel, je často nazývána "městem mořských panen". Jejich sochy jsou rozesety po celém městě i na nábřeží řeky Visly. Město je centrem kulturních a historických památek, mezi něž patří Chopinovo muzeum, Muzeum Varšavského povstání a Muzeum dějin polských Židů POLIN.

Jednou z varšavských zajímavostí je park Łazienki, jeden z největších palácových a parkových komplexů v Evropě, který od května do října nabízí bezplatné koncerty. Kromě toho se zde nachází impozantní Palác kultury a vědy, dar Stalina, který je s výškou 237 metrů nejvyšší budovou v Polsku a nejvyšší hodinovou věží v Evropě.

Vratislav: Polské Benátky

Vratislav je jedním z nejstarších a nejmalebnějších polských měst. Leží na řece Odře a je protkána četnými přítoky a kanály, díky čemuž si vysloužila přezdívku "polské Benátky". Vratislav je proslulá svými dvanácti ostrovy a více než stovkou mostů. Ostrów Tumski neboli "Katedrální ostrov" představuje nádhernou katedrálu svatého Jana Křtitele z roku 1 000.

Městská radnice, pozdně středověké mistrovské dílo s orlojem, se stavěla tři století. K půvabu města přispívá více než 160 soch skřítků ukrytých po celé Vratislavi, které návštěvníkům poskytují rozmarné dobrodružství.

Krzywy Las (Křivý les): Přírodní záhada

V Západopomořanském vojvodství nedaleko Štětína se nachází záhadný Krzywy Las neboli Křivý les. Tento les je proslulý svými neobvykle zakřivenými borovicemi, z nichž každá je ohnutá do tvaru písmene "C". Příčina tohoto jevu zůstává neznámá a přitahuje esoteriky, milovníky záhad a zájemce o možné mimozemské vlivy.

Polské Pompeje: Pohled do starověku

Muzeum v Biskupinu, často označované jako "polské Pompeje", je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Evropě. Na ploše 38 hektarů se tam nacházejí pozůstatky lužického sídliště z 8. století, které se zachovalo přibližně 2 700 let poté, co bylo zatopeno stoupajícími vodami jezera. Lokalita nabízí fascinující pohled do dávné polské historie.

Pláž Trzęsacz: Klenot na pobřeží

Pláž Trzęsacz, známá svou čistou vodou a vybavením, je držitelem Modré vlajky a představuje přímořský ráj. Přestože je dlouhá jen asi 200 metrů, její intimní a romantická atmosféra je podmanivá. Na pláži se nachází zřícenina gotického kostela a moderní vyhlídková plošina. K aktivitám patří jízda na koni po okraji útesu a paragliding. Nedaleký Rewal nabízí atrakce, jako je park Wieloryba a přímořská úzkokolejka.

Pláž Świnoujście: Krása Baltského moře

Pláž Świnoujście, jedna z nejoblíbenějších a nejrozsáhlejších polských pláží, se nachází pouhých šest hodin jízdy z Prahy. Tato pláž se zlatavým pískem připomínajícím Thajsko a nejteplejší vodou na pobřeží Baltského moře je ideální pro letní dovolenou. Nabízí řadu aktivit od tobogánů a plážového volejbalu až po poznávání nedalekých historických památek, jako je pevnost Gerhard a maják Stawa Młyny, které jsou základnou pro kitesurfing a další vodní sporty.

Evropská Sahara: Pohyblivé písky národního parku

V Słowińském národním parku na severu Polska se nachází "evropská Sahara" - rozsáhlé pohyblivé písečné duny, které dosahují výšky až čtyřiceti metrů. Nádherná krajina spolu s jezery a bažinami nabízí jedinečný turistický zážitek připomínající africkou poušť.

Helská kosa: Romantický útěk

Helská kosa, poloostrov v severním Polsku, nabízí na obou stranách úchvatné pláže a duny. Tato romantická destinace se táhne 35 kilometrů od Władysławowa k městu Hel a je ideální pro ty, kteří hledají klid. V nejužším místě je poloostrov široký pouhých 120 metrů, v nejširším místě se rozšiřuje na přibližně 3 kilometry.

Polsko je zemí rozmanitých a bohatých zážitků od historických měst a přírodních divů až po klidné pláže a tajemné lesy. Polsko slibuje nezapomenutelnou cestu pro každého cestovatele. Ať už vás láká historie, příroda nebo dobrodružství, polský šarm a pohostinnost vám zaručí, že odjedete s cennými vzpomínkami a touhou se vrátit.

Zdroje: novojicinsky.denik.cz, idnes.cz, prozeny.cz