Polární vlk byl zřízen v roce 1961 na území bývalého tábora Gulag 501, který byl součástí rozsáhlé sítě pracovních táborů diktátora Josefa Stalina. V letech 1947 až 1953 sem byli přiváženi vězni na stavbu nechvalně proslulé železnice Salekhard-Igarka, označované jako Mrtvá trať nebo Transpolární magistrála, jejíž výstavba si vyžádala tisíce životů.

Zdroj: Youtube

Drsné podmínky

Charp, město, ve kterém je umístěn Polární vlk, se nachází v oblasti s extrémním arktickým podnebím. V regionu panuje v průměru osmiměsíční zima a krátké léto trvající přibližně 50 dní. V zimě mohou teploty klesnout až na minus 40 stupňů Celsia, což je doprovázeno studenými polárními větry a častými sněhovými bouřemi.

Kromě toho se zde po celý rok vyskytují magnetické bouře, které vytvářejí ohromující polární záře, což ještě umocňuje drsné přírodní podmínky.

Odříznuti od světa

Věznice je určena pro 1 020 vězňů, jsou zde nejnebezpečnější ruští zločinci (sérioví vrazi, násilníci a pedofilové), ale také političtí vězni, jako byl Alexej Navalnyj, který zde byl 16. února nalezen mrtvý. Věznice je vybavena tak, aby útěk byl prakticky nemožný; jako přirozené překážky slouží rozsáhlá tundra na jedné straně a polární pohoří Ural na straně druhé. Geografická izolace také omezuje možnost kontaktu vězňů s okolím a fakticky je odřezává od světa.

Brutální mučení

Aktivisté za lidská práva a bývalí vězni hlásí brutální zacházení ve zdech Polárního vlka. V zimních měsících jsou vězni nuceni nehybně stát při teplotách pod bodem mrazu bez odpovídajícího oblečení a jakýkoli pohyb je tvrdě trestán, často poléváním vodou. Jaro s sebou přináší vlastní formu mučení v podobě náporu hmyzu, ale od vězňů se podobně očekává, že zůstanou nehybně stát, a za jakýkoli pohyb jim hrozí trest.

Tresty za drobné přestupky zahrnují bití, elektrické šoky a izolaci. Podle svědectví bývalých vězňů patří k takovým trestům i nucené umístění v chladné cele, nahý nebo v mokrém oblečení, někdy ve stísněném železném boxu.

Psychologická daň

Izolace, kterou vězni v IK-3 zažívají, je hluboká. Vzhledem k omezené možnosti přijímat návštěvy nebo zprávy z vnějšího světa je psychický tlak na vězně velmi silný. Neustálé fyzické strádání spolu s izolací a hrozbou svévolného násilí vytváří prostředí, v němž je duševní utrpení stejně silné jako fyzické.

Zdroje: cnn.iprima.cz, rferl.org, ptcnews.tv