Příběh začal, když tři dělníci prováděli renovaci domu v Duškově ulici. Netušili, že jejich všední den nabere neobyčejný spád. Když odštípávali nenápadnou zeď, objevili skrytou dutinu s dřevěnými bednami. Opatrně krabice otevřeli a jejich oči se rozšířily úžasem, když spatřili lesklý obsah uvnitř – obrovskou sbírku stříbra.
Celková hmotnost stříbrného pokladu činila ohromujících 493 kilogramů a jeho odhadovaná hodnota přesahovala šest milionů korun. Pozoruhodný nález se skládal především z nádherně zpracovaných stříbrných artefaktů včetně stolního nádobí, lahviček na parfémy, náramků, pohárů, podnosů a svícnů. Poklad obsahoval také množství mincí z různých období spolu s několika nedokončenými stříbrnými předměty, které čekaly na šikovné ruce stříbrníka.
Odměna za poctivost
Rada hlavního města Prahy ocenila pozoruhodnou poctivost a čestnost tří pracovníků, kteří ojedinělý poklad našli. Ačkoli město nebylo ze zákona povinno nabídnout nálezné, rozhodlo se poděkovat dělníkům za jejich přínos pro dědictví města. Každý dostal od města jako projev uznání velkorysý dar ve výši dvou set tisíc korun.
Tehdejší primátor Bohuslav Svoboda dělníky ocenil slovy: "Praha není povinna nálezné vyplácet. Nelze však přehlédnout, že tito tři muži svým poctivým jednáním přispěli k tomu, že hlavní město získalo předměty značné faktické a umělecké hodnoty. Považuji za spravedlivé a pro budoucí podobné případy i motivující, aby nálezci byli odměněni. Přinejmenším v podobě peněz, o které se podělí rovným dílem."
Stříbrný odkaz
Záhada obklopující zakopaný poklad se prohlubovala s tím, jak odborníci pátrali po jeho původu. Většina stříbrných předmětů nesla značku Josefa Vokurky, proslulého pražského stříbrníka. Vokurka, absolvent C. K. Uměleckoprůmyslové školy, vytvářel podobné stříbrné předměty od roku 1908. Poklad tak poskytl jedinečný pohled na řemeslnou zručnost tohoto talentovaného umělce.
Historické souvislosti
Okolnosti ukrytí cenných předmětů se asi nikdy nepodaří zcela objasnit. Odborníci se však domnívají, že pravděpodobně pocházejí z první poloviny dvacátého století, možná byly ukryty v bouřlivých dobách druhé světové války nebo během politického převratu v únoru 1948. V takových dobách nebylo neobvyklé, že si rodiny chránily svůj majetek ukrýváním.
Unikátní nález
Objev ukrytého stříbrného pokladu vyniká jako jedinečná událost v dějinách Prahy. Přestože se město pyšní bohatým kulturním a historickým dědictvím, je podobný mimořádný nález vzácností. Mimo oblast archeologie nabízí poklad hmatatelné spojení s minulou dobou a dovedností pražského umělce.
Zdroje: lidovky.cz, e15.cz, ct24.ceskatelevize.cz