Židovská čtvrť Březnice s barokním urbanistickým komplexem je v Čechách vzácným architektonickým skvostem. Její počátky sahají do roku 1562, kdy Ferdinand hrabě z Lokšan povolil židovským osadníkům založit nové předměstí. Z této iniciativy vznikla čtvrť, která se v 18. století pyšnila 24 domy a synagogou, to vše uzavřené v osobitém urbanistickém půdorysu, který zahrnuje dvě čtvercová náměstí a obvodové ulice.
Navzdory výzvám, které přineslo povinné přestěhování do ghetta v roce 1726 a ničivý požár v roce 1821, byla komunita a její stavby odolné a přestavěly se ve stylu, který si dodnes zachoval svůj historický význam.
Nová kapitola synagogy
Březnická synagoga, kdysi duchovní srdce prosperující židovské komunity čítající před druhou světovou válkou asi 30 rodin, čelila po válce úpadku a zanedbávání. Nová kapitola však začala v roce 1994, kdy byla synagoga vrácena Židovské obci v Praze, což vedlo k její komplexní obnově.
V roce 2014 se synagoga v rámci iniciativy "10 hvězd – revitalizace židovských památek" znovu otevřela veřejnosti a odhalila pečlivě zachovalý interiér, který zahrnuje úchvatnou modlitebnu, ženskou galerii a výstavní prostor s podrobným popisem dějin židovského školství a komunitního života v regionu.
Architektonické a kulturní poznatky
Zrekonstruovaná synagoga nabízí návštěvníkům množství architektonických a kulturních poznatků. Hlavní modlitební sál s vyobrazením noční oblohy a zlatých hvězd spolu se světlem z vitráží vytváří jedinečnou atmosféru. Aron ha-Kodeš, v němž jsou uloženy posvátné svitky Tóry, a okolní judaistické motivy, například Davidova hvězda, obohacují duchovní atmosféru.
Design synagogy, včetně oddělených vchodů pro muže a ženy a bimy, odkud rabín vede bohoslužby, odráží tradice a rituály židovské bohoslužby.
Objev historického významu
Při rekonstrukci synagogy narazili řemeslníci na poklad ukrytý na půdě – genizu, archiv hebrejských textů a chrámových artefaktů. Mezi 164 pečlivě katalogizovanými položkami byly staletí staré hebrejské knihy, tisky posvátných textů a řada obřadních předmětů vyrobených z látek, kovů a keramiky. Nález nevyčíslitelné historické hodnoty nabízí unikátní pohled na každodenní život a duchovní praxi březnické židovské komunity.
Propojení minulosti a současnosti
Březnická synagoga je se svou bohatou historií a unikátními objevy symbolem židovského dědictví v České republice. Nabízí návštěvníkům nejen poznávání jejího architektonického a duchovního významu, ale také zamyšlení nad odolností komunity, která navzdory pohnutým dějinám nepřestává inspirovat a vzdělávat.
Zdroje: cs.wikipedia.org, artmagazin.eu, casopisbarbar.cz