Prohlídky podzemí, ať už jde o starobylé sklepy, nebo válečné bunkry, představují ideální únik během horkých, ale i deštivých dnů.

Muzeum koncentračního tábora: Temná kapitola dějin

Zdroj: Youtube

Muzeum koncentračních táborů, které se nachází v obci Jánská, nabízí dojemnou cestu do období druhé světové války. Na místě, dříve známém jako podzemní továrna Rabštejn, se kdysi nacházel německý koncentrační tábor. Původně přádelna bavlny, kterou v roce 1860 založil podnikatel F. Preidl, se během druhé světové války změnila v závod na výrobu zbraní. Do roku 1942 zde německá zbrojovka zřídila 11 montážních hal a zaměstnávala 6 000 lidí 18 různých národností.

V srpnu 1944 byl v Rabštejně vybudován koncentrační tábor, jehož vězni byli nuceni pracovat v náročných podmínkách. Během osmi měsíců vězni vyhloubili 17 500 metrů čtverečních tunelů a vytvořili podzemní labyrint. Po letech poválečné nepřístupnosti bylo místo zrekonstruováno Janským občanským sdružením Rabštejn a nyní je zde k vidění výstava přibližující toto strastiplné období.

Vřídelní kolonáda: Tepelný zázrak

Vřídelní kolonáda v Karlových Varech je ikonickým symbolem města, v němž se nachází gejzír minerální vody dosahující teploty až 72 °C. Moderní funkcionalistická stavba postavená v roce 1975 nahradila dřívější objekt, který podlehl korozi. Pramen, který produkuje až 2 000 litrů vody za minutu a vystřeluje až do výšky 12 metrů, je hlavním zdrojem termální vody pro místní lázeňská zařízení.

Návštěvníci si mohou prohlédnout jedinečnou exkurzní trasu podzemního pramene a ponořit se do zdroje termální vody, která se používá k léčebným a pitným procedurám. Prohlídka nabízí poutavý pohled na přírodní zázraky ležící pod Karlovými Vary.

Jihlavské podzemí: Bludiště minulosti

Jihlavské podzemí je se svou sítí dlouhou 25 kilometrů druhé nejdelší v České republice. Vzájemně propojené sklepy, které vznikly mezi 14. a 16. stoletím, byly původně vytvořeny spíše pro skladování než pro těžbu stříbra. Postupem času se zde nacházely také rané kanalizační systémy.

Dnes si návštěvníci mohou prohlédnout historické podzemí včetně tajemné svítící chodby. Další zajímavostí je kryt civilní obrany, který se veřejnosti otevřel 28. května 2018. V krytu, který kdysi využívali zaměstnanci národního výboru, jsou k vidění dobové ošetřovny, vzduchové filtry a autentické nahrávky z roku 1968. Jihlavské kolektory, moderní tunely, v nichž jsou umístěny inženýrské sítě, nabízejí další zajímavý podzemní zážitek, doplněný o expozice důlních lamp a ryzího stříbra.

Vyšehradské kasematy: Odvahou chráněné

Vyšehradské kasematy v Praze jsou dokladem historického opevnění. Na rozdíl od mnoha barokních pevností nebyly tyto kasematy nikdy využívány k vojenským účelům. Během pruské války byly kasematy i Vyšehrad téměř zničeny, ale zachránila je statečnost tří místních mužů.

Dnes jsou kasematy přístupné veřejnosti. Chodby se táhnou v délce asi 1 km. Součástí prohlídky je i podzemní sál Gorlice, kde se nachází šest originálních soch z Karlova mostu, které nabízejí jedinečné spojení historie a umění.

Podzemní památky

Historické podzemní památky České republiky nabízejí pozoruhodnou cestu časem a odhalují skrytá tajemství a příběhy z minulosti. Ať už se jedná o průzkum válečných bunkrů, starobylých sklepů nebo termálních pramenů, prohlídky poskytují chladivý a poutavý únik do historie. Podzemní poklady stojí za to prozkoumat.

Zdroje: denik.cz, idnes.cz, kudyznudy.cz