Stezka "Po stopách českých králů" začíná ve městě Beroun a nabízí několik tras, které uspokojí různé úrovně cyklistických nadšenců. Ať už dáváte přednost klidné jízdě, nebo náročnějšímu treku, stezka vám vyjde vstříc. Trasa nabízí několik možností poznávání, z nichž každá poskytuje jedinečný pohled na bohatou minulost a živou přírodu regionu.

Trasa A: Od starobylých osad k přírodním biotopům

Zdroj: Youtube

Tato trasa začíná na Ovčíně v Berouně, kde se podle archeologických nálezů nachází nejstarší osídlení města. Při šlapání do pedálů vás druhá zastávka upozorní na vzácnou teplomilnou žábu a další původní živočichy Českého krasu.

U lomu Alkazar se na třetí zastávce seznámíte s historií těžby vápence a netopýry, kteří dnes oblast obývají. Poté se setkáte s říčkou Loděnicí splývající s řekou Berounkou, než dojdete k naučné tabuli u jeskyní. Závěrečná zastávka v Srbsku u lávky pojednává o historii zdejší obce.

Trasa B: Přes Beroun do Králova Dvora

Směrem na Králův Dvůr najdete čtyři informační panely, počínaje panelem u skateparku, který se zabývá historií Berouna včetně první zmínky o něm, výstavbou železnice a současným děním. Druhý panel je zaměřen na zkameněliny a badatele Joachima Barranda. Třetí panel u lávky přes dálnici pokračuje v příběhu těžby vápence v Berouně. A konečně čtvrtý panel v Králově Dvoře se zabývá historií města a jeho současným vývojem.

Podél cyklostezky je navíc instalováno pět velkých map, které vám usnadní cestu. V letech 2023/24 bude stezka rozšířena o novou lávku přes řeku Litavku, která povede k místnímu zámku a upozorní na rozmanitou ptačí faunu a flóru zdejší oblasti.

Za Berounem: Stezky na Nižbor a Karlštejn

Tato vyhlídková okružní trasa začíná na berounském autobusovém nádraží, přechází po nové dřevěné lávce přes Vrážský potok a dále přes rybí přechod nové vodní elektrárny. Cesta pokračuje ulicí Na Hrázi k novému mostu přes řeku Berounku, který vede do areálu Na Ptáku. Odtud vede po pravém břehu Berounky do Strádonic a Nižboru

Kulturní a historická odysea

Jízda na kole po stezce "Po stopách českých králů" není jen o fyzické aktivitě, ale je hlubokou kulturní a historickou odyseou. Stezka nabízí jedinečnou příležitost navázat důvěrné a poutavé spojení s minulostí. Každé šlápnutí do pedálů vám přiblíží život těch, kteří se kdysi jako panovníci Českého království pohybovali po těchto končinách.

Zdroje: historickaslechta.cz, toulave-slapoty.cz, kudyznudy.cz