Nedaleko Velkých Opatovic se návštěvníci setkají s velkými reliéfy významných osobností, mistrovsky vytesanými do pískovcového masivu, ukrytého uprostřed lesního klidu.

Monumentální pocta kulturním ikonám

Geneze unikátní venkovní umělecké instalace sahá do poloviny 20. století jako pocta slavnému básníkovi Petru Bezručovi k jeho 80. narozeninám. Akademický sochař Karel Otáhal si pro zvěčnění Bezruče vybral samotu lesa u Velkých Opatovic. Pozoruhodná iniciativa byla později rozšířena i na připomenutí Josefa Bohuslava Foerstera, slavného hudebního skladatele.

Oba reliéfy byly vytesány do téže pískovcové skály a sloužily nejen jako monumentální pocta, ale také jako stvrzení přátelství, které Otáhala, Bezruče a Foerstera pojilo.

Sochařská cesta Karla Otáhala

K Otáhalovu objevu vhodné pískovcové stěny pro jeho umělecké vyjádření došlo v roce 1947. Stěna, která se nacházela nedaleko opatovické tvrze, Otáhala zaujala a inspirovala ho k návratu se sochařskými nástroji.

Během čtrnácti dnů, od svítání do soumraku, tvořil Otáhal kruh o průměru 170 centimetrů a nakonec skrze zvětralý kámen odhalil Bezručovu podobu. Otáhalovou motivací bylo nejen vzdát hold, ale také věnovat Bezručovi jedinečný dárek k jeho významným narozeninám.

V roce 1952 se Otáhal rozhodl doplnit přírodní galerii o další portrét, tentokrát Josefa Bohuslava Foerstera, který zemřel v předchozím roce. Tento reliéf spolu s Bezručovým vytvořil v lese kulturní dominantu a označil jej za místo historického a uměleckého významu.

Další prvky a odkaz

Kromě portrétů Bezruče a Foerstera zde návštěvníci objeví vyřezávaný reliéf velké ještěrky, která symbolizuje Bezručův pseudonym "Stará ještěrka". Tento doplněk dodává místu vrstvu osobního vztahu a uměleckého vkusu.

V průběhu let začaly přírodní procesy měnit vzhled těchto uměleckých děl. Usazování půdy a eroze postupně mění krajinu, čímž se Bezručův obraz zapouští hlouběji do země, avšak přírodní zásah dodává místu dynamický prvek a ukazuje nevyhnutelnou interakci mezi lidským uměním a přírodními silami.

Les u Velkých Opatovic slouží jako pozoruhodný doklad spojení umění a přírody. Díky obětavému úsilí Karla Otáhala je odkaz Petra Bezruče a Josefa Bohuslava Foerstera navždy zapsán v jihomoravské krajině. Skrytá umělecká instalace nejen připomíná životy a přínos dvou významných kulturních osobností, ale nabízí také jedinečný zážitek pro ty, kteří jsou ochotni prozkoumat hlubiny lesa.

Zdroje: kudyznudy.cz, epochanacestach.cz, hrady.cz