Chalupa, kterou objevil legendární Vlastimil Brodský, není jen stavbou ze dřeva a cihel, ale pro všestranně nadanou umělkyni je úložištěm drahocenných vzpomínek, lásky a hlubokého významu.

Oslnivý talent

Zdroj: Youtube

Petra Černocká se narodila 24. listopadu 1949 v Praze a je uznávanou herečkou a zpěvačkou, jejíž talent nezná mezí. Její umělecká cesta vedla přes operní zpěv a klavír, když se zdokonalovala na konzervatoři. Její jevištní projev a strhující výkony v kultovním divadle Semafor ve hrách jako "Besídka v rašeliništi", "Jonáš a dr. Matějka" a "Čarodějnice" zanechaly nesmazatelnou stopu na české zábavní scéně.

Petřina sláva se rozšířila i mimo jeviště, když ozdobila stříbrné plátno a okouzlila diváky ve filmech jako "Dívka na koštěti" a propůjčila svůj melodický hlas úvodní písni kultovní klasiky "Saxana". Její spolupráce s osobnostmi jako Waldemar Matuška a Jiří Hrzán v malém televizním muzikálu "Láska malovaná" její odkaz ještě více upevnila. V roce 1999 byl mimořádný talent Petry Černocké oceněn Zlatou deskou Supraphonu za kultovní píseň "Saxana".

Dědictví, které se stalo předmětem úcty

Zatímco Petřiny profesionální úspěchy jsou oslavovány, její osobní vztah k chalupě v Kytlici ji skutečně hřeje u srdce. Půvabné stavení má v jejím životním příběhu zvláštní místo. Chalupa, kterou zdědila po rodičích, se stala symbolem její lásky k manželovi Jiřímu Pracnému, když si v jejích zdech vyměnili manželský slib.

Zajímavostí je, že za objevení milované chalupy Petra vděčí Vlastimilu Brodskému. Herec měl sám v Kytlicích chalupu a když narazil na opuštěné stavení, hned v něm viděl potenciál. A naléhal na Petřina otce, aby domek koupil. Otec Petry Černocké však zpočátku váhal kvůli finanční tísni. Vlastimilovo ujišťování, že to nebude drahé, ho nakonec přesvědčilo. Tento náhodný objev tak odstartoval celoživotní vztah mezi Petřinou rodinou a chalupou.

Cesta rodiny na chalupu byla často dobrodružstvím sama o sobě. Rodina totiž zpočátku cestovala především vlakem, ale později si Petřin otec pořídil motorku, aby byly cesty pohodlnější. Hereččin tatínek, vynalézavý a kreativní člověk, v průběhu let vyrobil spoustu věcí. Chalupu vybavoval také starým nábytkem, kterého se druzí lidé zbavovali.

Starožitný nábytek je tu stále. Přibyla moderní kamna a koupelna se splachovacím záchodem, což zajišťuje dokonalou kombinaci pohodlí a nostalgie. Petra s láskou vzpomíná na les za domem, kde kdysi skláři kopali jámy na rozbité skleněné nádoby. Dnes tyto jámy slouží jako pokladnice historických artefaktů, kde můžete najít spoustu “pokladů“.

Umělecký dotek

Kromě své slavné kariéry se Petřino umělecké nadání rozšířilo i na zdobení nábytku v chalupě, kterému dodala svůj osobní dotek, aby vytvořila hřejivou a příjemnou atmosféru.

Ve volném čase se Petra věnuje různým aktivitám, zatímco její manžel si oblíbil zahradničení ve vlastním skleníku, ona chodí na houby nebo udí ryby. Jedním z jejích nejmilejších koníčků je však péče o včely a čmeláky. Založila včelín pro včely samotářky a čmeláky, čímž dokazuje svůj hluboký vztah k přírodě a oddanost ekologické ochraně přírody.

Zdroje: ahaonline.cz, hradec.rozhlas.cz, idnes.cz