Petr Štěpánek, proslulý svým hereckým umem a hlubokou úctou k tradicím, proměnil svou chalupu v podmanivé sídlo.

Zdroj: Youtube

Před více než osmačtyřiceti lety objevil Petr Štěpánek se svou první ženou Vlastou Janečkovou, režisérkou nesčetných televizních pohádek, okouzlující půvab Kokořínska. Kráse oblasti podlehli, když Vlasta natáčela na zdejším hradě. Z Kokořínska byli tak nadšeni, že se zde rozhodli pořídit víkendové útočiště.

Příběh chalupy

Objekt se skládá z několika budov, a i když se nejedná o historickou památku, jeho kořeny sahají až do roku 1920. Chalupa kdysi patřila zámožným sedlákům a stojí jako jedna z nejstarších staveb v okolí. Když ji však Štěpánkovi získali, nutně potřebovala rekonstrukci.

"Jsem dítě socialismu a bylo náročné sehnat šikovné řemeslníky, takže jsme se museli naučit dělat si skoro všechno sami – od elektrikářských prací až po instalatérské. Upřímně mě to bavilo. Fyzická práce je nejlepší terapie. Když jsem za svůj život postavil osm nebo devět bytů, stal jsem se docela zdatným interiérovým designérem a stavitelem. Přesně vím, jak komunikovat s řemeslníky a na co si dát pozor," řekl v jednom z rozhovorů Petr Štěpánek.

Úcta k tradici

Pro Petra Štěpánka, potomka herecké dynastie Štěpánků, je zachování tradice prvořadé. Vášnivě prohlašuje: "Vyhnal bych všechny památkáře a konzervátory, kteří povolují plastová okna a jiná zvěrstva na starých stavbách. Chalupáři venkovskou architekturu do jisté míry zachránili. Když jsem renovoval, věnoval jsem pečlivou pozornost detailům, například zachování zaoblených rohů místo pravých úhlů, stejně jako to dělali naši předkové. Přesvědčit zedníka, aby takto pracoval, byl herkulovský úkol. Nedokázal pochopit, že jakýkoli vnější zásah by znehodnotil originál," prohlásil Štěpánek.

Kachlová kamna: Mistrovské dílo

Jedním z nejpoutavějších prvků chalupy Petra Štěpánka jsou kachlová kamna v kuchyni. Při bližším pohledu lze obdivovat drobné spáry; kamna jsou pečlivě slepena. Petr Štěpánek prozradil, že tento nádherný kousek si s ženou přivezli z italské Matery, což svědčí o jeho odhodlání zachovat autentické řemeslné zpracování.

Přístav odpočinku při práci

Zatímco mnozí jezdí na chalupu odpočívat a lenošit, Petr Štěpánek a jeho současná žena Zlata Adamovská k tomu přistupují jinak. Odpočinek nacházejí v pilné práci, ať už jde o úklid nebo péči o zahradu.

Kořeny venkovského života

Sounáležitost Petra Štěpánka s tvrdou prací a úctou k tradicím má hluboké kořeny v jeho dětství a mládí stráveném v šumavské Horní Vltavici. Jako mnoho venkovských dětí pomáhal s každodenními pracemi, jako je nošení vody a dříví. Tato výchova mu posloužila jako dobrý základ do života, který později uplatnil i při opravě vlastní chalupy.

Zdroje: receptyprimanapadu.cz, ahaonline.cz, extra.cz