Když se fanoušci ke kultovnímu filmu Pelíšky vracejí, často se zamýšlejí nad stavem míst, která příběhu propůjčila své kouzlo. V tomto článku se ponoříme do současného stavu těchto lokací a zjistíme, jak se vyvíjely, a přitom si stále zachovaly své jedinečné kouzlo.

Zdroj: Youtube

Ikonická vila ve Schodové ulici

Srdce filmu, rodinná vila majora Šebka (Miroslav Donutil) ve Schodové ulici, je pro fanoušky "Pelíšků" stále symbolem nostalgie. Přestože se na ní léta podepsala a vila pozvolna chátrá, charakteristická dvoupatrová stavba je stále rozpoznatelná. Z balkonu, kde Kraus (Jiří Kodet) vášnivě pronášel svůj slavný slogan – „Proletáři všech zemí, vyližte si pr..l!“, je stále výhled do ulice. Návštěvníci si nemohou nepředstavit postavy z filmu, které se procházejí právě těmito chodbami.

Pozoruhodné jsou také široké schody se zeleným zábradlím, stejně jako betonový plot podél chodníku a branka, kterou Michal používal pro své posilovací cvičení. Tyto “rekvizity“ si zachovaly svůj původní vzhled téměř beze změn až do současnosti. Co zde však určitě nenaleznete je altán, ve kterém se jak Michal, tak i jeho otec pokusili oběsit. Stavba byla totiž pouze filmová rekvizita.

Prozkoumávání historických ulic Košíř

Za rohem Schodové ulice se nacházejí půvabné uličky V cibulkách a Před cibulkami, které hostily památné scény z filmu. Domy v těchto ulicích sice prošly rekonstrukcí, ale duch místa zůstal zachován. Při procházce zdejšími dlážděnými uličkami téměř slyšíte ozvěnu mladého Michala (Michael Beran) šlapajícího na kole s vánočním stromkem a napětí mezi ním a jeho sokem v lásce Elienem (Ondřej Brousek).

Proměněná místa natáčení

Zatímco některá místa si zachovala svůj původní půvab, jiná prošla od uvedení filmu výraznou proměnou. Střední škola, kterou Jindřiška (Kristýna Badinková), Elien a Michal navštěvovali, byla ve skutečnosti Fakulta tělesné výchovy a sportu v Praze na Veleslavíně. Nachází se na vnitřním nádvoří. Domov mládeže, zobrazený ve filmu, byla ve skutečnosti Rehabilitační klinika Malvazinky. Po slavné lavičce ani státním znaku ale už nejsou žádné stopy. Vzpomínky na film však přetrvávají.

Pouť pro filmové fanoušky

Oddaní fanoušci filmu Pelíšky si filmová natáčecí místa stále rádi procházejí. Je to způsob, jak znovu prožít kouzlo filmu a spojit se s postavami a příběhy, které je chytily za srdce.

"Pelíšky" jsou sice filmem zasazeným do minulosti, ale jejich kouzlo nepřestává diváky uchvacovat ani dnes. Místa, kde se film v pražských Košířích natáčel, sice zestárla, ale stále mají svůj půvab.

Zdroje: blesk.cz, filmovamista.cz, nehnutelnosti.sk