Upíří pavouk je známý svou velkostí, která může dosahovat až 8 centimetrů, a nápadně dlouhými nohami. Co jej činí obzvláště zajímavým, je jeho schopnost prokousnout lidskou kůži, což je mezi evropskými pavouky spíše vzácností. Jeho přirozené prostředí zahrnuje borové lesy Středomoří, kde se obvykle ukrývá pod kůrou stromů nebo mezi kameny.

Zdroj: Youtube

Adaptace na klimatické podmínky

V poslední době byla zaznamenána adaptace pavouka na různé evropské klimatické podmínky, což vedlo k jeho rozšíření do městských a příměstských oblastí hlavně v Německu, ale objevil se také v České republice.

Německá asociace pro ochranu přírody (NABU) hlásí až 35 000 pozorování tohoto pavouka do poloviny dubna letošního roku, zatímco v České republice bylo od roku 2019 zaznamenáno osm nálezů, což naznačuje jeho postupné zabydlování i u nás.

Noční lovec v našich domovech

Upíří pavouk je známý svým unikátním způsobem lovu. Na rozdíl od jiných pavouků nestaví sítě, ale číhá nehybně a čeká na kořist, která se náhodně objeví v jeho blízkosti. Protože se jedná o nočního lovce, většinu dne tráví schovaný ve štěrbinách starých domů nebo pod kůrou stromů. Svoji přítomnost si obvykle vybírá blízko lidských obydlí, kde má dostatek potravy a vhodných úkrytů, ale nebojte, lidem se většinou vyhýbá.

Co dělat, když na něj narazíte?

Pokud se vám stane, že narazíte na pazoru slíďákovitou ve svém domově, nemusíte propadat panice. I když je pavouk jedovatý a může prokousnout lidskou kůži, jeho kousnutí je většinou srovnatelné s bodnutím vosou. Vážnější komplikace mohou nastat pouze při alergické reakci.

Pro ty, kteří chtějí upířího pavouka udržet daleko od svých domovů, existuje několik přírodních repelentů. Pavouci nesnášejí vůně, jako je máta, levandule, skořice, eukalypt nebo citrusová kůra. Umístění těchto vůní v blízkosti vchodů může pomoci udržet je mimo obydlí.

Není důvod k panice

I když je pazoura slíďákovitá novým strašákem pro mnohé obyvatele městských a příměstských oblastí, je důležité si uvědomit, že představuje minimální zdravotní riziko. Jeho přítomnost v našem okolí je spíše příznakem pavoukovy přizpůsobivosti a schopnosti přežití v různých prostředích než skutečnou hrozbou pro člověka.

Zdroje: svetcestovatele.cz, zoom.iprima.cz, tn.nova.cz