Až v roce 1986 se však podařil pozoruhodný čin, který osvětlil starověké inženýrství stojící za těmito kolosálními sochami, a vše začalo v nepravděpodobném městě Strakonice.

Neutuchající sen

Zdroj: Youtube

Seznamte se s Pavlem Pavlem, inženýrem a experimentálním archeologem, který se narodil a vyrostl ve Strakonicích, malebném městě v České republice. Od mládí Pavla uchvacovaly záhady, žádná z nich nebyla větší než hádanky, které představují moai na Velikonočním ostrově. Jeho fascinace ho přivedla k tomu, že se ponořil do díla Thora Heyerdahla, slavného norského badatele, který díky svým odvážným výpravám odhalil některá tajemství Velikonočního ostrova.

V roce 1982 se Pavel, poháněn zvědavostí a vyzbrojen inženýrským umem, pustil s přáteli z místní průmyslové školy do odvážného projektu – vytvořil 4,5 metru vysokou betonovou repliku moai. Netušil, že tento počin bude základem pro převratnou ukázku starověkých inženýrských technik.

Díky pečlivému experimentování a odhodlání se Pavlovi a jeho týmu podařilo dosáhnout nemyslitelného – podařilo se jim rozpohybovat betonovou moai, a napodobit tak metody používané dávnými obyvateli Velikonočního ostrova. Úspěch upoutal pozornost samotného Thora Heyerdahla, který, ohromen Pavlovou prací, mu nabídl, aby výkon zopakoval na Velikonočním ostrově.

Teorie se potvrdila

Klíčový okamžik nastal v roce 1986, kdy se Pavel na pozvání Heyerdahla vydal na Velikonoční ostrov, aby své teorie ověřil. Na místě prokázal, že je možné "rozchodit" čtyři metry vysokou, devět tun vážící moai pouze pomocí lan a koordinovaného úsilí, podobně jako to mohli udělat původní stavitelé před staletími. Převratný experiment přinesl Pavlovi nejen mezinárodní uznání, ale také posílil teorii, že dávní obyvatelé ostrova mohli gigantické sochy přemisťovat pomocí jednoduchých, ale účinných metod.

Za Velikonočním ostrovem

Pavlův inovativní přístup k přemisťování těžkých předmětů měl dalekosáhlé důsledky. Jeho odborné znalosti byly vyhledávány v různých projektech, včetně přemístění Kadovského wigwamu, téměř 30tunové stavby poničené výbušninami. Kromě toho Pavel přispěl svými znalostmi k megalitickému kruhovému monumentu ve Stonehenge a ukázal, jak mohli dávní lidé postavit mohutné kamenné stavby

Dědictví z betonu

Dnes ve Strakonicích hrdě stojí betonová replika sochy moai, která je důkazem vynalézavosti Pavla Pavla a neutuchající zvědavosti, která lidstvo žene k poznávání minulosti. Pavlovy experimenty nejen osvětlily praktické aspekty starověkých stavebních technik, ale také poukázaly na novátorského ducha starověkých civilizací.

Zdroje: idnes.cz, kudyznudy.cz, strakonicky.denik.cz