Výrazná plastika uprostřed brněnského náměstí budí neustále vášně. Každý řeší to, co je vidět na první pohled. Podívejme se ale na detaily, o kterých ví málokdo.

Památník se zvraty

Brněnský orloj není typickým zařízením pro měření času. Vytvořili jej sochaři Oldřich Rujbr a Petr Kameník. Tyčí se do výšky jako černá kamenná skulptura ve tvaru projektilu, v němž je ukryt hodinový mechanismus. Na rozdíl od tradičních orlojů tento neukazuje pouze čas – každý den v 11:00 hodin vypustí kuličku.

Zdroj: Youtube

Zvláštní hodiny byly odhaleny 18. září 2010 u příležitosti 365. výročí odporu Brna proti švédskému obléhání za třicetileté války.  Vznik orloje přišel na tučnou částku 12 milionů korun a roční náklady na jeho provoz přesáhly v roce 2011 půl milionu korun.

Falická kontroverze

V médiích se o něm často hovoří jako o orloji, přestože se nejedná o tradiční hodiny, ale o hodinový stroj. Tvar sochy inspiroval k různým přezdívkám včetně "brněnský falus", a to kvůli její nápadné podobnosti s mužskými genitáliemi.

Hodiny se skládají z věžovitého bloku "černé žuly" (odborně gabra) z Jižní Afriky. Je koordinován podle signálu z Frankfurtu a zobrazuje čas prostřednictvím rotujících kamenných kusů.  V 11:00 hodin uvede hodinový systém do pohybu skleněnou kouli, která zobrazuje různé grafické vzory a barvy Brna.

Brněnský orloj má symbolizovat odolnost a statečnost města během švédského obléhání v roce 1645. Padající koule představuje obranu a mír, zdůrazňuje plynutí času a vítězství Brna.

Slavnostní odhalení

Orloj byl veřejnosti oficiálně představen 18. září 2010, kdy se konala slavnostní ceremonie, na níž vystoupily osoby v dobových uniformách z období třicetileté války. Za velkého očekávání byl stroj uveden do chodu, ale první kuličku, která byla určena pro Muzeum města Brna, se nikomu nepodařilo chytit.

Kontroverze pokračuje

Ještě před svým odhalením byl orloj předmětem diskusí v médiích. Po jeho premiéře se rozpoutala polemika, která se zaměřila na jeho pořizovací cenu a provozní náklady. Diskutovalo se o vhodnosti umístění tak moderního díla do historického prostředí a o četných interpretacích jeho tvaru.

Brněnský orloj nepochybně vyvolává debaty a zpochybňuje tradiční pojetí měření času a veřejného umění. Ať už jej vnímáte jako symbol odvahy, nebo mistrovské dílo, nelze popřít, že kontroverzní monument zanechal v Brně nesmazatelnou stopu.

Zdroje: kudyznudy.cz, cs.wikipedia.org, cesky.radio.cz