Willingerova cesta za exotickými květinami začala v jeho 25 letech, kdy ho do okouzlujícího světa orchidejí uvedla svatba kamaráda. Setkání znamenalo začátek celoživotní lásky k těmto jedinečným květinám.

Zdroj: Youtube

Pulty květinářství v dřívějších dobách skýtaly jen velmi omezený sortiment, který Willingerovy ambice rozhodně neukojil. Vydával se proto na odvážné expedice a procestoval odlehlé kouty světa od kubánských hor až po nedotčenou divočinu Nové Guineje. Šlo o velmi dobrodružné cesty, často trvající měsíc, plné výzev od navigace v neznámém terénu až po holý boj o přežití.

Brána do ráje orchidejí

Po sametové revoluci Willinger rozšířil své obzory a prozkoumal bohatou biodiverzitu Venezuely, Brazílie, Bolívie a zejména Nové Guineje. Jeho odhodlání přineslo ovoce, a to doslova, v podobě objevu unikátních orchidejí, z nichž některé pocházejí z civilizací sotva dotčených oblastí. Mezi pozoruhodné nálezy patří i ohromující "Tillandsia turquinensis", která je poctou místu svého objevu, Pico Turquino.

Nové výzvy ve sbírce orchidejí

Změny mezinárodních předpisů, konkrétně Washingtonské úmluvy, zastavily Willingerovy celosvětové expedice. Navzdory těmto omezením však jeho nadšení zůstává nezmenšené. Willinger nyní získává orchideje od certifikovaných společností a neustále doplňuje svou již tak působivou sbírku.

Ráj botanických a hybridních orchidejí

Willingerova sbírka představuje pestrou škálu botanických druhů a člověkem vyšlechtěných hybridů. Přednost dává původním botanickým druhům, jako je tropická "Rosioglosa" a nápadná "Cattleya". Hybridy, které jsou známé svými zářivými barvami a delší dobou kvetení, doplňují jeho sbírku o celou škálu odstínů.

Odhalení tajemství orchidejí

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení Willinger tvrdí, že pěstování orchidejí, zejména hybridů, není náročné. Začátečníkům doporučuje odrůdu "Phalenopsis", která je vhodná pro běžné pokojové teploty. Při výběru druhů však radí opatrnost, protože některé vyžadují specifické podmínky, které často nejsou v komerčních prodejnách uvedeny. Dále je důležité zalévání, kde platí jasné pravidlo, že méně je lepší než více.

Dnes se Willinger věnuje péči o svou sbírku a neustále hledá nové druhy, aby naplnil své botanické touhy. Každoročně také pořádá výstavy, které jsou velmi vyhledávané. Přestože dny dobrodružných výprav jsou již za ním, jeho vášeň pro orchideje zůstává stejně živá jako květiny, o které s takovou láskou pečuje.

Zdroje: idnes.cz, denik.cz, impuls.cz