Oppidum, pojmenované podle starověkého keltského opevnění, se ukazuje jako největší a nejluxusnější jaderný bunkr na světě, který je navržen tak, aby vydržel katastrofické následky jaderné války po dobu deseti let.

Zdroj: Youtube

Luxusní útočiště, nebo pouhý koncept?

Oppidum se pyšní impozantním plánem, rozkládá se na ploše 7 000 metrů čtverečních se dvěma podzemními podlažími zahrnujícími apartmány, chodby a honosné zázemí. Navzdory jeho velkolepému líčení v zahraničních médiích přetrvávají otázky ohledně skutečného rozsahu a existence podzemního útočiště. Složité počítačové vizualizace často zastiňují konkrétní realitu a reálný rozsah luxusního protiatomového krytu zůstává zahalen tajemstvím.

Nenápadná fasáda s miliardovým srdcem

Z povrchu je Oppidum důmyslně maskováno jako všední kancelářský komplex. Pod nenápadným zevnějškem se však skrývá bezpečná a extravagantní pevnost. Do kolosálního projektu, který byl zahájen v roce 1984 v době vrcholícího napětí studené války, se Česká republika pustila pod vlivem hrozícího strachu z jaderného konfliktu. Bunkr, který v roce 1994 dosáhl zásadního stupně dokončení, symbolizuje významnou investici do zabezpečení budoucnosti před jadernými hrozbami.

Bunkr miliardáře

Ačkoli Oppidum může evokovat strohý utilitarismus vojenské bašty, liší se svou klientelou. Útočiště, otevřené globální miliardářské elitě, nabízí za vysokou cenu bezkonkurenční bezpečnost a luxus. Oppidum, které spravuje český podnikatel Jakub Zamrazil, představuje exkluzivní útočiště pro ty, kteří mají prostředky, aby si mohli dovolit jeho útočiště.

Sen o přežití

Oppidum, které vymyslel bezpečnostní expert Andor Šándor, není jen úkrytem, ale samostatným ekosystémem. Je navržen tak, aby uživil až padesát lidí po dobu deseti let, a je vybaven tak, aby zvládl ekologické katastrofy, jaderný spad, a dokonce i opakované bombardování. Uvnitř svých zdí bunkr slibuje život v nerušeném luxusu, který zahrnuje simulovanou zahradu s přirozeným světlem, lázně, bazén, kino, kanceláře, zdravotní středisko a knihovnu.

Skrytá realita za velkolepostí

Navzdory velkolepým vizím a zprávám zůstávají hmatatelné důkazy o interiérech obřího bunkru nepolapitelné. Rovnováha mezi uváděnou velkolepostí a skutečnou realizací na místě je předmětem intrik a skepse. V době, kdy se svět potýká s hrozbou jaderné války a následného chaosu, je Oppidum symbolem lidské vynalézavosti i výrazných rozdílů v tom, jak se různé vrstvy společnosti připravují na možné globální katastrofy.

Zdroje: dailymail.co.uk, cnn.iprima.cz, forbes.com