Mapa, kterou v lednu 2023 vynesl na světlo nizozemský Národní archiv, naznačovala skrytou polohu pokladu údajně zakopaného německými vojáky. Pátrání po bohatství však skončilo, místní úřady prohlásily pátrání za ukončené a potvrdily, že poklad zůstává nenalezen.

Zdroj: Youtube

Legenda o ztracené kořisti

Podle historických zpráv se poklad skládal ze čtyř muničních beden překypujících cennostmi, jako jsou šperky, drahé kameny a zlaté mince, hodnota pokladu se v dnešní měně odhaduje na 15 milionů liber (skoro 450 milionů korun).

Předpokládalo se, že kořist byla uloupena po bombardování banky v Arnhemu v roce 1944 a zakopána poblíž Ommerenu v důsledku spojenecké ofenzivy Market Garden. Mapa nakreslená na základě svědectví německého vojáka, který byl zasvěcen do pohřbení pokladu, určila jeho polohu vedle topolu, což vyvolalo vlnu nadšení a spekulací.

Šílenství hledačů štěstí

Zveřejnění mapy proměnilo Ommeren v magnet pro hledače pokladů vyzbrojené detektory kovů a sny o bohatství. Jan Henzen, sedmapadesátiletý muž, se připojil k názorům mnoha lidí: "Šance, že tu poklad bude i po 70 letech, je velmi malá, ale chci to zkusit."

A tak obvykle poklidná vesnice hýřila aktivitou těch, kteří toužili objevit historii – a hlavně bohatství.

Oficiální verdikt

Navzdory velkým nadějím a usilovnému pátrání místní úřady hledání pokladu ukončily. Birgit van Aken-Quintová, mluvčí města Buren, jednoznačně prohlásila: "V Ommerenu se žádný nacistický poklad nenachází. Došli jsme k závěru, že poklad zde sice mohl být kdysi zakopán, ale v určitém okamžiku byl odstraněn." Oznámení přišlo po důkladném vyšetřování, podrobném zkoumání historických dokumentů a prověřování svědectví včetně příběhu o původu pokladu a jeho následném ukrytí.

Zákaz detektorů

Aby zvládl příliv hledačů pokladu a ochránil klid ve vesnici, Ommeren v říjnu, ještě před zveřejněním mapy, preventivně zakázal používání detektorů kovů. Navzdory zákazu se ukázalo, že vidina pokladu je pro mnohé neodolatelná, což přimělo místní úřady zákaz zpřísnit.

Odkaz legendy

Honba za nacistickým pokladem v Ommerenu skončila, ale legenda přetrvá v představách těch, které možnost ukrytého bohatství uchvátila. Příběh ommerenského nacistického pokladu obohatil dějiny druhé světové války a připomíná nám trvalé záhady a odkazy, které po sobě zanechala bouřlivá doba. Vesnice, která se kdysi dostala do centra pozornosti díky mapě a legendě, se vrací ke své poklidné existenci a její tajemství – pokud vůbec někdy skutečně existovalo – je bezpečně pohřbeno v minulosti.

Zdroje: globalnews.ca, cbsnews.com, theguardian.com