Raný život a kariéra

Oldřich Vízner, narozený 6. května 1947 v Praze, pochází ze čtyř dětí. Jeho bratr Jaroslav Vízner se v 60. letech stal známou osobností Divadla Na zábradlí. Bohužel další dva bratry postihla tragédie – jeden zemřel v roce 1983 na popáleniny po manipulaci s ohřívákem a druhý v jedenácti letech na následky zranění po nehodě na kole.

Zdroj: Youtube

Vízner se od mládí věnoval divadelnímu umění, studoval na prestižní DAMU (Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze). Působil v různých divadlech, například Divadle J. Průchy v Kladně-Mladé Boleslavi, či v pražském Činoherním klubu, a v současné době hraje v Divadle ABC, které je součástí Městských divadel pražských.

Nezapomenutelné role ztvárnil i na filmovém plátně, a to ve významných snímcích jako "Spalovač mrtvol", "Saturnin" (jeho nejvýznamnější dílo), "Léto s kovbojem", "Arabela", "Postřižiny", "Bylo nás pět" nebo "Svatba upírů".

Historie mlýna

V 70. letech 20. století se Oldřich Vízner společně s tehdejší manželkou Janou Šulcovou pustil do unikátního podniku, v němž se měla prolínat historie, umění a rodina. Jejich volbou se stal historický mlýn, zasazený do srdce západních Čech nedaleko Plzně-severu.

Mlýn má za sebou bohatou minulost. Původní stavba v 18. století vyhořela a místo ní byl postaven dnešní mlýn. Na otázku ohledně předchozí stavby Vízner odpověděl: "Ta původní byla menší a je mi líto, že nevím, jak vypadala".

Navzdory historickému významu se mlýn několikrát stal terčem zlodějů, což Víznera přimělo nechat jej otevřený v naději, že zloději nic nezničí, což se bohužel minulo účinkem.

Převratná proměna

Vize Oldřicha Víznera o vzhledu mlýna nebyla nijak výjimečná. Rozlehlý pozemek se pyšní velkou zahradou, kde s láskou vybudoval posezení pod starou stodolou a poskytl tak rodině klidné prostředí k odpočinku a užívání si přírody. Skutečné kouzlo mlýna však spočívá v jeho jedinečných vlastnostech.

Jedním z nejzajímavějších aspektů usedlosti je velký původní krb, jehož komín začíná ve vzduchu a stoupá až na střechu. Uvnitř krbu se v obývacím pokoji nacházejí původní kamna, která vyzařují teplo a historii. Také koupelna s dřevěnými akcenty a kachlovými kamny svědčí o Víznerově odhodlání zachovat původní ráz mlýna.

Oldřich Vízner a jeho rodina vdechli tomuto luxusnímu venkovskému sídlu nový život a spojili svou lásku k umění s vášní pro zachování památek. Mlýn, kdysi relikt minulosti, je nyní symbolem jejich neochvějného odhodlání vytvořit útočiště, které vzdává hold minulosti a zároveň zahrnuje pohodlí současnosti.

Zdroje: ahaonline.cz, wikipedia.org, blesk.cz