Oldřich Nový, synonymum zlaté éry českého filmu, nacházel útěchu a inspiraci mimo oslnivou pražskou společenskou scénu ve svém venkovském sídle v Kuklíku. Navzdory hvězdné slávě patřilo Nového srdce klidným prostorám Vysočiny, o nichž něžně tvrdil, že jsou "tak nějak blíž nebi".

Zdroj: Youtube

Jeho útočištěm, které ostře kontrastovalo s velkolepým bytem v Maiselově ulici v Praze, byla skromná chalupa, kterou si pořídil v roce 1956 za skromnou částku. Právě v tomto prostém prostředí se však Nový cítil nejlépe, ponořen do přirozené krásy a klidu české krajiny.

Uchování minulosti

Dnes je chalupa krásně zachovalým kouskem historie, prošla citlivou rekonstrukcí, jež ctí její minulost a zároveň zajišťuje, že její půvab bude okouzlovat i nadále. Ačkoli má chalupa nyní nového vlastníka, zachovává si podstatu, díky níž se stala pro herce ceněným útočištěm.

Hercovo řidičské umění

Jeden z aspektů, který zůstává v živé paměti místních obyvatel, je hercovo řidičské umění. Herec, kterému vesničané důvěrně přezdívali "mistr", brázdil klikaté silnice do Kuklíku v grandiózních vozech, které ostře kontrastovaly se skromností venkovského života. Jeho oblíbenými vozy byla luxusní sovětská Poběda a její polský protějšek Varšava.

Navzdory svému talentu pro dramatické scény na filmovém plátně byla hercova řidičská zdatnost „nedostatečná“ a často ho vedla k tomu, že zejména při jízdě zrádným zimním terénem hledal pomoc u zručnějších šoférů.

Karetní nadšení

Nebyly to však jen Nového řidičské eskapády, které si obyvatelé vesnice oblíbili. Jeho veselá povaha a láska k mariáši si ho získala i mezi místními. Navzdory tomu, že v této hře nebyl příliš zdatný, bylo Nového nadšení nakažlivé a místní obyvatelé s oblibou vzpomínali na jeho temperamentní pokusy u karetního stolu. Jeho ochota ponořit se do vesnického života bez přívlastků, které mu přinášel jeho status celebrity, se líbila místním obyvatelům, kteří v něm neviděli pražskou hvězdu, ale jednoho z nich.

Také hercovy narozeninové oslavy, kterých se často účastnili jeho kolegové jako Jaroslav Marvan, dodávaly poklidnému prostředí Kuklíku šmrnc.

Svědectví o nadčasové eleganci

Chalupa Oldřicha Nového v Kuklíku se svou bohatou historií a neutuchající krásou stále přitahuje zvědavce. Slouží jako připomínka nadčasového půvabu spojení s přírodou a důležitosti zachování míst, která formovala naše kulturní dědictví. Stejně jako pro herce zůstává i pro nové majitele útočištěm, které nabízí klid, inspiraci a bližší dotek s nebem uprostřed zvlněné krajiny Vysočiny.

Ve své současné inkarnaci chalupa nejen oslavuje život jedné z nejoblíbenějších osobností České republiky, ale také nás vybízí k zamyšlení nad krásou prostoty.

Zdroje: regiony.rozhlas.cz, krajskelisty.cz, celebrity.instory.cz