Nový se narodil ve skromných poměrech, jeho raný život na Žižkově a následné stěhování po celém Československu položily základ kariéry, která se hluboce prolínala s uměním. Jeho poslední bydliště v Maiselově ulici 21/41 na Starém Městě pražském symbolizovalo nejen osobní úspěch, ale také jeho trvalý odkaz na české umělecké scéně.

Zdroj: Youtube

Zázrak v Maiselově ulici

Sedmipatrový činžovní dům v Maiselově ulici 21/41 je významnou secesní stavbou postavenou v letech 1910 až 1911. Jeho fasádu, navrženou architekty Františkem Weyrem a Richardem Klenkou, zdobí zimní zahrady, lodžie a výrazné sochařské prvky. Interiéry, které se pyšní výtahovou šachtou s ozdobnou kovanou mříží a vitrážovými okny, svědčí o řemeslné zručnosti a luxusu. Keramická dlažba a hnědé kamenné obklady stěn, které se dochovaly po více než sto let, podtrhují trvalou krásu domu.

Stavba odráží nejen umělecké směry té doby, ale připomíná také mecenáše Mordechaje Maisela, klíčovou postavu dějin pražského židovského ghetta, což ještě více obohacuje její historický význam.

Vznešené bydlení

Rezidence Oldřicha Nového v rámci tohoto architektonického zázraku byla rozlehlá, měřila tři sta metrů. Její rozlehlost však odrážela nejen velkolepost hercova života, ale také samotu a melancholii jeho posledních let. Každý standardní byt se mohl pochlubit čtyřmi pokoji, elegantní koupelnou, dvěma záchody, pokojem pro domácí pomocnici, dvojicí spíží, komorou a prádelnou, což společně vytvářelo prostor nejen pro komfortní bydlení, ale i pro diskrétní a pohodlné domácí hospodaření.

Život zasvěcený umění

Přínos Oldřicha Nového českému filmu a divadlu se vyznačoval elegancí, vytříbeným vkusem a osobitým vtipem. Jeho představení přinášela směs kultivovanosti a humoru, která rezonovala u diváků a vytvořila z něj symbol divadelní a filmové dokonalosti. Největší Nového vášní však bylo divadlo, umělecká forma, které si po celý život vážil nade vše.

Samota za zavřenými dveřmi

Navzdory svému veřejnému vystupování se Nový potýkal s osobními problémy. Ztráta manželky Alice v roce 1967 byla ranou, ze které se nikdy plně nevzpamatoval. Poslední rána, která ho přiměla stáhnout se z veřejného života, byla neuctivá poznámka na jeho adresu od skupinky dívek, které míjel na ulici.

Rozhodnutí zůstat v izolaci svého bytu nebylo jen projevem psychického zoufalství, ale také snahou zachovat si důstojnou image. Poslední roky života herec strávil pouze ve společnosti holubů a několika věrných přátel, kteří statečně překonávali bariéry, jež kolem sebe postavil.

Odkaz Oldřicha Nového

Smrtí Oldřicha Nového v roce 1983 skončila jedna éra českého umění, ale jeho odkaz přetrvává. V posmrtně rozděleném bytě v Maiselově ulici jsou dodnes uloženy pozůstatky hercova života a kariéry, včetně osobních věcí, které svědčí o jeho kdysi slavném životě.

Zdroje: blesk.cz, prahain.cz, denik.cz