Ohniví červi (Hermodice ohnivá), kteří obvykle měří až 15 centimetrů, nejsou v hlubokomořském prostředí žádným nováčkem. Nedávné klimatické změny však tyto tvory vytlačily do mělčích vod, často do hloubky menší než jeden metr, takže setkání s plavci jsou častější a nebezpečnější.

Zdroj: Youtube

Základní obranný mechanismus ohnivého červa, pokrytý drobnými jehličkovitými štětinami, se může nechtěně stát pro člověka zdravotní noční můrou. Když se štětiny dostanou do kontaktu s kůží, odlomí se a je velmi obtížné je odstranit. Podle italského Národního institutu oceánografie a experimentální geofyziky v Terstu obsahují štětiny toxiny, které mohou způsobit závažné reakce včetně otoků, svědění a znecitlivění.

Zvyšující se teploty a mořská migrace

Oceánografové upozorňují na znepokojivý trend – teplota Jaderského moře se v poslední době zvýšila přibližně o dva stupně Celsia, což vytváří příznivé prostředí pro druhy, které se obvykle vyskytují v tropických vodách. Teplotní posun prospěl nejen žahavcům, ale podpořil i šíření některých druhů medúz.

Regionální reakce a varování

Výrazný nárůst výskytu ohnivých červů přiměl místní úřady k vydání varování, zejména na jižním italském pobřeží zahrnujícím oblasti od Sicílie po Kalábrii. Výskyt tohoto jedovatého tvora vyšší než obvykle hlásí také oblíbené letovisko Budva v Černé Hoře a záliv u Rogoznice v Chorvatsku.

Bezpečnostní opatření a první pomoc

Půvab jejich pestře zbarveného těla může často vést k nebezpečné zvědavosti. "Jsou jasně zbarvení, což je v přírodě pro ostatní druhy signál, že se jedná o jedovatého živočicha," varují vědci. Bohužel, přirozené varovné znamení návštěvníci pláží fascinovaní jejich vzhledem často přehlížejí.

Odborníci doporučují v případě bodnutí ohnivým červem okamžitě jednat. Nejlepší metodou odstranění je použití lepicí pásky nebo suchých prstů, kterými se bodlina opatrně vyndá. Zasažené místo je pak třeba omýt studenou vodou, vydezinfikovat a zchladit, aby se zmírnily příznaky. Kortizonové masti mohou pomoci zmírnit bolest a svědění. Závažnější reakce, jako jsou alergické reakce nebo vysoká horečka, vyžadují naléhavou lékařskou pomoc.

Informovanost a opatrnost

Vzhledem k tomu, že ohniví červi se stále častěji vyskytují v oblíbených turistických destinacích, je pro návštěvníky pláží nezbytná informovanost a opatrnost. Pochopení rizik a znalost toho, jak reagovat na setkání s ohnivými červy, může zabránit vážným zdravotním problémům a zajistit bezpečnější pobyt na pláži pro všechny.

Zdroje: idnes.cz, blesk.cz, zoom.iprima.cz