Jiří Mládek se proslavil stavbou Ocelového města, zázraku techniky a představivosti, který se zrodil na stránkách románu Julese Verna, a to z dílků ikonické české stavebnice Merkur.

Zdroj: Youtube

Od dětských snů ke světovému rekordu

Příběh Jiřího Mládka je strhujícím vyprávěním o vášni, která jde neúnavně za svým cílem. Jako dítě toužil po stavebnici Merkur, což bylo jeho nesplněné přání. Místo toho se jeho společníky staly dobrodružné příběhy Julese Verna. Zvrat osudu vyvolal v mladém Mládkovi slib – slib vytvořit něco výjimečného. Byl to slib, který formoval jeho celoživotní dílo.

Hledání Merkura

Mládkova cesta začala v osmdesátých letech, v době, kdy stavebnice Merkur byly stejně nepolapitelné jako poklad a 80 % produkce směřovalo na export. Nedostatek proměnil Mládka v lovce, který po těchto žádaných sadách pátral po bazarech. Jeho vytrvalost se vyplatila a položila základ pro monumentální projekt.

Stavba snu

Odchod do důchodu nepřinesl Mládkovi konec kariéry, ale začátek jeho vrcholného díla. Ocelové město s rozměry 4,5 × 5,5 metru vyrostlo z jeho představ a stalo se skutečností, na kterou spotřeboval tisíce hodin, 300 000 šroubů a matic a 1,2 tuny čistého odhodlání.

Město není pouhou sestavou dílů, je to pulzující metropole v miniaturním měřítku s centrální věží, vodárnou, elektrárnou, administrativními budovami, funkční železnicí, a dokonce i opevněním. Vrcholem je přistávací plocha Albatrosu, která je poklonou Verneově vrtulovému létajícímu člunu a prolíná hranice mezi literaturou a technikou.

Za městem

Mládkova kreativita nezná mezí. Mimo jiné zkonstruoval největší hlavolam Ježek v kleci inspirovaný knihami Jaroslava Foglara. Složitý hlavolam, vysoký 36 centimetrů a vážící přes 2 kilogramy, ukazuje jeho schopnost převést literární inspiraci do složitých, hmatatelných forem.

Dědictví stmelené

Tvorba Jiřího Mládka přesahuje sféru zájmové činnosti. Je horlivým propagátorem stavebnice Merkur a svou vášeň přenáší i za hranice, vystavoval třeba i v Japonsku. Jeho úsilí sehrálo zásadní roli při oživení zájmu o Merkur po roce 1989 a zajistilo mu místo v historii i v srdcích mnoha lidí. Jeho oddanost tomuto řemeslu vedla k založení Muzea Merkuru v Polici nad Metují, které je důkazem celoživotní oddanosti technice a kreativitě.

Ocelové město Jiřího Mládka je víc než jen rekordní stavba; je oslavou představivosti, mostem mezi generacemi a živou připomínkou toho, že vášeň, pokud se jí věnujeme s nasazením, může vést k mimořádným úspěchům. Mistr Merkur se svým ocelovým městem je význačnou postavou – nejen ve světě modelářství, ale i v trvalém odkazu tvořivosti a inspirace, který představuje.

Zdroje: nase.broumovsko.cz, cesky.radio.cz, hradec.rozhlas.cz