Dvoupatrová chalupa, postavená kolem roku 1905, byla kdysi zchátralou ruinou sužovanou vysokou vlhkostí. Dnes je to útulné útočiště plné starosvětského šarmu, pokojů pro hosty a bohaté historie.

Když se Jaroslava Obermaierová před několika lety přestěhovala do své chalupy nedaleko Zruče nad Sázavou, přivítal ji náročný projekt. Chalupa chátrala a jedním z hlavních problémů byla její vysoká vlhkost. Herečka však ve stárnoucí stavbě viděla potenciál a rozhodla se obnovit její bývalou slávu.

Jedním z nejvýznamnějších vylepšení bylo zavedení moderního vybavení, jako je přívod plynu, který nahradil doby, kdy uhelné kotle plnily vzduch sazemi. Interiér vyzařuje jednoduchost s pečlivě vybraným starým nábytkem a krásnými kousky sesbíranými na vetešnických trzích. Zvláštní místo ve zdech chalupy našla hereččina láska ke zdobené keramice.

Předávání dědictví

V roce 2022 učinila Jaroslava Obermaierová rozhodnutí převést celou chalupu na svého syna Jaroslava. Vysvětlila, že jejím cílem bylo zajistit, aby se syn naučil o dům starat, a zefektivnit jejich společné povinnosti. Toto uspořádání jim umožnilo užívat si vzájemné společnosti, aniž by se navzájem omezovali.

Domov s výhledem

Chalupa, původně prázdninové útočiště postavené otcem jejího strýce, nyní hrdě stojí jako důkaz desetiletí tvrdé práce a neochvějné oddanosti. V prvním patře na hosty čeká útulný pokoj pro hosty, který nabízí ideální místo pro večerní kávu. Pokoj zdobí hereččina ocenění a pozorné dárky od přátel. Je to svědectví o celoživotních úspěších a cenných vztazích. Zajímavým doplňkem je "dívčí pokoj", kde Jaroslava odpočívá uprostřed krásy pečlivě upraveného prostředí.

Oáza klidu

Za čtyřmi stěnami chalupy se rozprostírá svěží zelené nádvoří a přilehlá zahrada, které lákají k idylickému úniku do přírody. Středně velkou zahradu zdobí věčně zelený ořešák, který poskytuje stín a neustálý přísun ořechů.

Chalupa Jaroslavy Obermaierové není pouhým domem, je živým svědectvím historie, umění a dobře prožitého života. Její odhodlání zachovat minulost a zároveň přijmout pohodlí současnosti proměnilo kdysi zanedbanou ruinu v krásné útočiště.

Zdroje: living.iprima.cz, t.tyden.cz, idnes.cz