Obelisky – vysoké, úzké kamenné monumenty, které svou tichou, stoickou přítomností protínají krajinu města. I když jim chybí starověký půvab jejich egyptských protějšků, pražské obelisky nejsou o nic méně fascinující a každý z nich vypráví jednu kapitolu z bohaté minulosti města, od bitev a vzdoru až po jednotu a tragédii.

Strážci dějin

Pod jižními hradbami Pražského hradu, v klidném prostoru zahrady Na Valech, stojí dva kamenné obelisky. Jejich povrch, zvětralý časem, nese latinské nápisy, které šeptají příběhy o bouřlivé minulosti. Tyto pomníky, vztyčené po pražské defenestraci v roce 1618, jsou poctou dvěma místodržícím, Jaroslavu Bořitovi z Martinic a Vilému Slavatovi z Chlumu a Košumberka, kteří přežili svržení z okna Starého královského paláce.

I když třetí svržený z okna paláce, sekretář Fabricio, se pomníku nedočkal, stal se později šlechticem, rytířem z Rosenfeldu a Hohenfallu. Hohenfall byl přídomek z „vysokého pádu“, nešlo sice o titul, jednalo se však o velkou čest a Fabricius se k němu hrdě hlásil.

Pocta padlým vojákům

Kousek od defenestračních obelisků, na třetím nádvoří Pražského hradu, stojí nejznámější český obelisk – Mrákotínský monolit. Téměř devatenáctimetrový pomník, který vznikl z podnětu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, je poctou československým vojákům, kteří padli v první světové válce. Přes počáteční neúspěch, kdy se původní monolit při přepravě rozbil, vedla neúnavná snaha o připomenutí statečnosti vojáků k úspěšné instalaci nového monolitu.

Konečný návrh architekta Jože Plečnika, doplněný po desetiletích o pozlacený ocelový pyramidion, dodává poctě slavnostní a majestátní nádech, symbolizující vděčnost a památku národa.

Připomínka tragédie

Ve stínu budovy Invalidovny stojí další obelisk jako pochmurná připomínka běsnění přírody. Památník byl postaven na památku dvaceti vojáků, kteří zahynuli při povodni v roce 1890, a připomíná tragickou událost, kdy ženisty vyslané chránit město smetl rozbouřený proud Vltavy. Slouží jako dojemná pocta těm, kteří přišli o život ve službě společnosti.

I když možná nepřitahují davy jako slavnější památky města, příběhy pražských obelisků jsou nedílnou součástí pochopení pražské duše. Připomínají nám, že historie není jen o velkých událostech, ale také o jednotlivcích, kteří utvářeli chod okouzlujícího města.

Zdroje: turistika.cz, wikiwand.com, kudyznudy.cz