Nový Svět je místo, které působí jako krok zpět v čase. Na rozdíl od přeplněných ulic Hradčan, kde se turisté hemží kolem historických památek, nabízí Nový Svět klidné útočiště. Můžete se zde toulat úzkými dlážděnými uličkami, kde se míhá jen několik osamělých jedinců. Čtvrť se krčí pod mohutnými barokními zdmi, které jako by střežily její klid.

Zdroj: Youtube

Jedním z unikátů, který dokresluje magickou atmosféru Nového Světa, je historie plynových lamp. V roce 1985 byly na Novém Světě umístěny poslední plynové lampy v Praze, než je nahradila elektřina. Tiché, tajemné syčení těchto lamp, zejména za zasněžených zimních nocí, vytvářelo okouzlující atmosféru, která stále přetrvává ve vzduchu.

Český ráj pro kreativce

Nový Svět má bohatou historii, která přitahuje svobodomyslné jedince. Kdysi zde pobýval dánský hvězdář Tycho de Brahe, ale žilo zde také mnoho umělců, režisérů, spisovatelů a bohémů. Nový Svět, často přirovnávaný ke slavné pařížské čtvrti Montmartre, inspiroval v průběhu let nespočet tvůrčích osobností.

Půvab čtvrti sahá až do 19. století, kdy ji ve svých dílech zvěčnili Jan Neruda a Jakub Arbes. Součástí malé enklávy Nového světa je stejnojmenná ulice, Černínská ulička, kterou uzavírají vysoké zdi Černínského paláce a tajemný kapucínský klášter. Klikatá Kapucínská ulička dodává čtvrti na půvabu a zavede vás na cestu poutavou historií.

Cesta časem

Nový Svět si své jméno vysloužil proto, že původně stál mimo území Hradčan, čtvrti Pražského hradu, založené kolem roku 1320. Oblast, kdysi považovaná za předměstí Pražského hradu, přitahovala vysoce postavené osoby, které vyhledávaly blízkost hradu.

Raná historie čtvrti byla poznamenána požáry, budovy byly téměř zcela zničeny během husitských válek v roce 1420 a katastrofální požár v roce 1541 zachvátil Malou Stranu a Hradčany. Od 16. do 18. století však Nový Svět prošel obdobím rozvoje a expanze, kdy se zástavba táhla až k Jelenímu příkopu.

V různých obdobích sloužil Nový Svět jako sídlo hradních úředníků a později se stal útočištěm pro méně majetné, zejména za první republiky, kdy převládala chudoba a nezaměstnanost. Jedinečná atmosféra čtvrti s úzkými uličkami a visutými prádelními šňůrami připomínajícími italské ulice přitahovala filmaře a láká je dodnes.

Dotek zlata v Novém Světě

Nový Svět je často nazýván "zlatým srdcem" Prahy, nikoliv však kvůli svému bohatství, ale kvůli zlatým názvům, které dostaly jeho domy. Téměř každý dům na Novém Světě má ve svém názvu slovo "zlatý", což odráží snahu jeho obyvatel povznést svá skromná obydlí.

Jedním z historicky významných domů v Novém Světě je dům U Zlatého noha č. 1. V roce 1600 se v tomto domě nacházel stejnojmenný hostinec, kde během svého pobytu v Praze na pozvání císaře Rudolfa II. pobýval proslulý dánský hvězdář Tycho Brahe. Tycho Brahe byl průkopníkem astronomie a astrologie, přestože měl některé mylné představy o dynamice sluneční soustavy. Kolem jeho předčasného skonu kolují legendy, podle některých za to může nadměrné pití alkoholu, podle jiných selhání ledvin.

Objevte kouzlo Nového Světa

Nový Svět je skrytým pokladem Prahy, místem, kde můžete uniknout ruchu velkoměsta a vstoupit do světa, kde jako by se zastavil čas. Jeho bohatá historie, umělecký odkaz a okouzlující atmosféra z něj činí místo, které musí navštívit všichni, kdo hledají jedinečné a nezapomenutelné zážitky v srdci Prahy.

Zdroje: kudyznudy.cz, cs.wikipedia.org, cesky.radio.cz