Od vysokých pokut až po špičkové monitorovací technologie – oblíbené turistické destinace přijímají jedinečná opatření, aby zajistily, že návštěvníci budou respektovat místní zvyky a zákony. Zde se podívejte na některá z nejvýznamnějších opatření zaváděných v letošním roce.

Komplexní zásah Mallorky

Mallorca, jedna z nejnavštěvovanějších evropských destinací, zvyšuje své úsilí o omezení neukázněného chování pomocí rozsáhlého souboru nových předpisů. Španělský ostrov zavedl vyhlášku, která ukládá pokuty až do výše 3 000 eur za řadu pouličních přestupků včetně vandalismu, močení na veřejnosti a plivání. Vyhláška se rovněž zaměřuje na používání elektrických koloběžek a vyžaduje, aby řidiči měli zvláštní pojištění, zvýšili minimální věk pro řízení na 15 let a nosili reflexní vesty. Kromě toho je nyní zakázáno používat za jízdy mobilní telefony nebo sluchátka, přičemž pokuta může dosáhnout až 1 500 eur.

K prosazování nových pravidel bude na ostrově během léta nasazeno více policistů. Pouliční pití alkoholu a nelegální hazardní hry budou postihovány přísněji a pokuty budou rovněž dosahovat až 3 000 eur. Přísněji se bude vymáhat dodržování pravidel oblékání a pokutovat se bude chození bez vhodného oblečení, zejména v Playa de Palma.

Zpřísňují se také pravidla parkování. Řidiči karavanů a přívěsů mohou parkovat pouze na vyhrazených místech a při zastavení musejí vypnout motor a zabránit spuštění klimatizace při nečinnosti. Za porušení předpisů zde hrozí pokuta až do výše téměř 1 500 eur.

Stávající zákazy na Mallorce zůstávají v platnosti, včetně zákazu kouření na plážích, odhazování odpadků, nepovoleného pouličního obchodu a nepovolených veřejných vystoupení. Cílem komplexních opatření je vyvážit soužití místních obyvatel s přílivem turistů, převážně ze Spojeného království.

Řecké předpisy o ekologicky šetrných plážích

Řecko, které je oblíbené pro své nádherné pláže a starověké památky, zavádí významné změny, aby zvládlo prudký nárůst počtu turistů. Nový zákon nařizuje, že 70 % každé pláže musí zůstat bez lehátek, což zajistí více prostoru pro všechny návštěvníky a zabrání přelidnění. Lehátka musejí být také umístěna nejméně čtyři metry od moře a v ekologicky citlivých oblastech budou zcela zakázána.

K prosazování těchto předpisů budou sloužit elektronické monitorovací systémy a drony, které budou hlásit jejich porušování, a přestupcům budou hrozit vysoké pokuty. Iniciativu uvítali místní obyvatelé, kteří si již dlouho stěžují na omezený přístup na pláž kvůli podnikům, které si pronajímají velké části pláže.

Přísná plážová pravidla ve Španělsku

Benidorm, oblíbená destinace na španělském pobřeží Costa Blanca, zavedl řadu přísných plážových pravidel. Na zdejší písečné pláže je zakázáno vstupovat od půlnoci do sedmé hodiny ranní a je zakázáno noční koupání, stanování nebo dokonce stání na písku. Za porušení předpisů hrozí pokuta od 750 do 1 200 eur.

Další pokuty zahrnují tresty za hraní míčových her mimo vyhrazená místa, předčasnou rezervaci míst na pláži a přestupky proti životnímu prostředí. Za kouření na pláži hrozí pokuta ve výši 2 000 eur, za pití alkoholu nebo používání mýdla v plážových sprchách pokuta ve výši přibližně 660 eur. Za koupání v době platnosti červené vlajky, která značí nebezpečnou vodu, hrozí vysoká pokuta až 1 000 eur.

Přísnější plážové předpisy v chorvatské Pule

Malebné město Pula v Chorvatsku je známé svými nádhernými plážemi a rušným nočním životem. Příliv opilých turistů a opalování nahoře bez však přiměl místní úřady k návrhu přísnějších předpisů. Podle chorvatského deníku Index předložila městská rada k veřejné konzultaci návrh na zákaz konzumace alkoholu a opalování nahoře bez na všech organizovaných i přírodních plážích.

Pokud by byl návrh realizován, byla by konzumace alkoholu povolena pouze v plážových barech a na určených akcích, jako jsou náboženská, kulturní nebo sportovní shromáždění. Za porušení by hrozily vysoké pokuty od 600 do 1 300 eur. Aby se zajistilo dodržování předpisů, návrh počítá s instalací kamer na plážích. Cílem kroku je zachovat rodinnou atmosféru pulských pláží a zlepšit celkový zážitek všech návštěvníků.

Udržování rovnováhy

Opatření odrážejí rostoucí trend oblíbených destinací, které se snaží najít rovnováhu mezi přínosy cestovního ruchu a potřebou udržovat veřejný pořádek a chránit místní životní prostředí. Zavedením přísných předpisů a využitím technologií vytvářejí destinace precedens pro udržitelné postupy v cestovním ruchu. Turisté, kteří plánují návštěvu těchto lokalit, by se měli s novými pravidly seznámit, aby se vyhnuli nákladným pokutám a přispěli k příjemnějším zážitkům pro všechny.

Zdroje: tn.nova.cz, novinky.cz, hitradioorion.cz