V letošním roce se veřejnosti poprvé otevírá několik unikátních atrakcí, včetně dříve nepřístupných částí významného historického významu.
Lysický fíkovník: Evropský unikát
Na zámku Lysice v okrese Blansko čeká na milovníky historie i botaniky pozoruhodná atrakce – fíkovna. V minulosti šlechtické rody dávaly najevo své bohatství a kultivovanost pěstováním exotického ovoce, což byl luxus, který se rozšířil i na udržování oranžerií na jejich panstvích. Dubští, někdejší obyvatelé zámku Lysice, se proslavili zejména tradicí darovat o Vánocích svým blízkým fíkové koše.
Jejich unikátní vytápěná fíkovna, vybavená zatahovací kolejnicovou střechou, fungovala až do první republiky. V letošní sezóně se veřejnost může poprvé seznámit s touto evropskou raritou prostřednictvím volných prohlídek nebo prohlídek zámecké kolonádové zahrady z doby renesance, jejíž součástí je i krytá pergola. Jde o jediné plně funkční zařízení tohoto typu ve střední Evropě.
Letohrádek Bellarie: Historický skvost
V Českém Krumlově byl pro veřejnost oprášen další historický skvost – letohrádek Bellarie. Tato v České republice ojedinělá rokoková zahradní stavba byla původně postavena na konci 17. století knížetem Janem Kristiánem z Eggenbergu a později v polovině 18. století pod patronací knížete Josefa Adama ze Schwarzenbergu přestavěna architektem Andreou Altomontem.
V podzemním podlaží letohrádku se nachází barokní kuchyně s potravinovým výtahem. Výtah, navržený v roce 1746, který dopravoval jídlo ke "kouzelnému stolu" v přízemí, patří mezi evropské unikáty. Dále zde najdete umělou jeskyni – grottu zdobenou perleťovými mušlemi, skleněnými střepy a zrcadly.
Horní patra jsou vyzdobena nástěnnými malbami Františka Jakuba Prokyše. Architektonický skvost, který se nachází v blízkosti proslulého otáčivého hlediště, si můžete prohlédnout prostřednictvím nové návštěvnické trasy.
Barokní lékárna: Pohled do historie léčiv
V klášteře Zlatá Koruna v Českém Krumlově představuje otevření expozice barokní lékárny významný kulturní přírůstek. Soubor, který původně vlastnil jezuitský řád v Jihlavě, zahrnuje krásně zachovalé malované skříně z poloviny 18. století, více než 1000 apatykářských nádob, stojany, laboratorní sklo a bylinné léky.
Součástí expozice, umístěné v bývalé klášterní jídelně, jsou také dobové herbáře, které nabízejí ucelený pohled na historické lékařské postupy barokní doby.
Klenotnice v Kroměříži: Skrytý klenot
Dalším zajímavým přírůstkem letošní sezóny je otevření Klenotnice v Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Klenotnice, jejíž vznik se předpokládá na počátku 16. století, se nachází v zámecké věži, která je jednou z nejstarších dochovaných částí památky.
Klenotnice, která pravděpodobně sloužila jako kaple někdejšího biskupského hradu, je pozoruhodná svou složitou hvězdicovou žebrovou klenbou s osmi cípy, která je ukázkou působivého architektonického řemesla. Pro milovníky umění jsou zde k vidění také vzácné exponáty včetně děl Lucase Cranacha staršího. Přístup k tomuto uměleckému a architektonickému pokladu je součástí několika prohlídek s průvodcem, které návštěvníkům poskytují jedinečnou vzdělávací příležitost.
Pokračující úsilí o obnovu a zpřístupnění nových částí státních památek nejenže zachovává kulturní dědictví, ale také obohacuje zážitky návštěvníků. Ať už jste milovníci historie, umění, nebo jen hledáte jedinečný výlet, slibují poutavou cestu časem.
Zdroje: forbes.cz, ceskokrumlovsky.denik.cz, kudyznudy.cz