Nouzové útulny, vymyšlené a postavené kreativními mozky studentů architektury z ČVUT, nejsou pouhými stavbami, ale záchrannými lany, které spojují inovace s voláním divočiny.

Zdroj: Youtube

Směs inovací a tradice

Studenti, kteří byli postaveni před úkol navrhnout nouzové útulny, které by spojovaly funkčnost s okolní přírodní krásou, se vydali na cestu od konceptu k realizaci. S úkolem postavit přístřešky na skromné ploše 16 metrů čtverečních vznikla kolekce šesti jedinečných útulen, z nichž každá má svůj příběh inspirovaný výhledy na Krkonoše a samotnou podstatou turistického vybavení.

Nouzové útulny, navržené jako stavebnice, lze sestavit, rozebrat a přemístit, a ztělesňují tak udržitelnost a přizpůsobivost v srdci divočiny.

Atüln: Okno do divočiny

Útulna Atüln, která se nachází na Klínové cestě, odráží tradiční estetiku přístřešků s příměsí velkého okna, které rámuje úchvatnou krajinu a vytváří z něj malebný únik. Její vyvýšený vchod, navržený pro přístupnost uprostřed hustého sněžení, a exteriér z pálených prken, což je poklona japonským technikám konzervace dřeva, zajišťují krásu i trvanlivost. Atüln, který vytvořil Pavel Struhař, najdete na souřadnicích 50.7093239N, 15.6619425E.

OKO: Oko hory

Útulna OKO stojí jako celoroční útočiště na Rýchorské křižovatce, její design maximalizuje sezónní obytný prostor prostřednictvím inovativních okenic, které se otevírají nebo zavírají v závislosti na počasí. Vize Romana Hrabánka přivedla k životu útulnu, který se mění z letního odpočívadla na zimní útočiště, a to vše s unikátním světlíkem, který vybízí turisty k pohledu na okolní nádheru skrze "oko" přístřešku. Najdete ji na souřadnicích 50.6624383N, 15.8596525E.

KØMEN: Inspirován živly

Výtvor Julie Kopecké, útulna KØMEN, která se nachází na 50.7446817N, 15.6352875E, odráží přírodní drsnost krkonošských svahů a nedalekého Balvanitého vodopádu. Její fasáda je vyrobena z vlnitého plechu, který nejenže odolává horským podmínkám, ale má také plynule stárnout, a odrážet tak přirozený proces eroze a růstu, který se vyskytuje v horském prostředí.

SILO: Industriální elegance

Útulna SILO, jejíž koncepci navrhl Jakub Kochman a která je umístěna na 50.6325275N, 15.8282719E, je příkladem inovativního opětovného využití materiálů. Opětovně použité ocelové silo, které mělo jen šrotovou hodnotu, bylo přeměněno ve válcovité útočiště. Autor, získal silo za hubičku a proměnil ho v úsporné, ale stylové útočiště s výhledem, který návštěvníky spojuje s krajinou a křižovatkou cest.

STAN: Pohodlí jednoduchosti

Na souřadnicích 50.7704139N, 15.4738194E nabízí útulna STAN od Markéty Laštovičkové reinterpretaci jednoduché konstrukce stanu. Její charakteristický prvek, nepravidelně zkosená střecha, přispívá nejen k jeho vizuální přitažlivosti, ale také zvyšuje jeho konstrukční účinnost a ukazuje, jak lze minimalistické návrhy povýšit promyšlenou architektonickou inovací.

JENGA: Modulární mistrovství

A konečně útulna JENGA od Jakuba Daniela, která se nachází na 50.7418439N, 15.5120575E, představuje modulární koncept se sestavou dřevěných krabic. Tato konstrukce nejen usnadňuje montáž a opravy, ale také ztělesňuje zásady udržitelné a přizpůsobivé výstavby, což odráží pokrokový přístup k navrhování nouzových přístřešků.

Společně poskytují nouzové útulny nejen bezpečí a pohodlí turistům putujícím po Krkonoších, ale slouží také jako ukázka inovativního ducha svých tvůrců. Díky integraci funkčních požadavků s ohledem na životní prostředí a estetické hodnoty jsou ukázkou lidské tvořivosti a neutuchající snahy o soulad s přírodou.

Zdroje: kudyznudy.cz, czechdesign.cz, fajnvylety.cz