Méně známé chorvatské ostrovy slibují nezapomenutelný útěk – od starobylých zvyků až po přírodní zázraky.

Iž: Klidný ostrovní útěk

Zdroj: Youtube

Ostrůvek Iž, který se nachází mezi ostrovy Dugi Otok a Ugljan v zadarském souostroví, láká svým klidným kouzlem. Iž je dostupný ze Zadaru trajektem, katamaránem nebo lodí, přičemž katamarán je nejrychlejší variantou (50 minut). Pobřeží ostrova je poseto krásnými plážemi, které jsou ideální pro odpočinek, zatímco stezky pro pěší jsou určeny pro dobrodružnější povahy.

Veli Iž, nejlidnatější osada ostrova, je malebná vesnice soustředěná kolem zálivu. Milovníci historie si mohou prohlédnout Územní etnografickou sbírku v letním sídle rodiny Fanfognů z 18. století nebo navštívit obnovený kostel svatého Petra a Pavla. Nenechte si ujít Ižskou slavnost, živou místní slavnost, která se koná na přelomu července a srpna a představuje tradiční kroje, tance a domácí pokrmy. Chcete-li zažít autentický zážitek, kupte si za úsvitu v centru obce čerstvé ryby od místních rybářů.

Lastovo: Ráj pro milovníky přírody

Lastovo je skrytým klenotem, který se nachází na 48 km² nedotčené přírody, tři hodiny jízdy lodí ze Splitu nebo Dubrovníku. Od roku 2006 je Lastovo a jeho okolní ostrůvky chráněným přírodním parkem, který nabízí 200 kilometrů turistických stezek bujnými lesy a malebnými vesničkami. Odlehlé zátoky ostrova jsou skvělé pro osamělé koupání a 46 menších okolních ostrůvků je ideální pro šnorchlování a potápění.

Díky své izolovanosti si Lastovo zachovalo jedinečné zvyky a klidnou atmosféru a poskytuje skutečný únik od shonu moderního života. Ať už prozkoumáváte jeho stezky, nebo se potápíte v průzračných vodách, Lastovo nabízí jedinečné spojení s přírodou.

Šipan: Ostrov olivovníků

Pouhých 17 km od Dubrovníku leží Šipan, ostrov opředený historií a šlechtickým půvabem. Šipan, známý svými 42 letními domy a 34 kostely, byl kdysi oblíbeným útočištěm šlechtických rodin. Dnes je držitelem Guinnessova rekordu v počtu olivovníků, který odráží jeho bohaté zemědělské dědictví.

Díky řídkému osídlení a historické architektuře nabízí Šipan klidné útočiště, kde si návštěvníci mohou prohlédnout starobylé letní domy, projít se olivovými háji a vychutnat si pohodový životní styl ostrova.

Kornati: Nedotčená přírodní krása

Souostroví Kornati, které je z větší části vyhlášeno národním parkem, je rájem pro milovníky přírody. Kornati, které tvoří více než 140 ostrovů, ostrůvků a útesů, nabízejí drsnou krajinu nedotčené krásy. Přestože souostroví není trvale obydlené, návštěvníci si mohou prohlédnout renovované rybářské a rolnické domy.

Ostrovy jako Kornat, Lavsa, Smokvica Vela a Sit nabízejí pobyty na samotě, kde se můžete ponořit do přírody a zároveň zůstat v dosahu civilizace. Kornati slibují klidný únik obklopený nedotčenými vodami i krajinou.

Susak: Jedinečný ostrovní zážitek

V severním Jadranu vyniká ostrov Susak písečným terénem, archaickým jazykem a pestrými národními kroji. Na tento jedinečný ostrov se dostanete čtyřhodinovou plavbou katamaránem z Rijeky nebo místní linkou z Mali Lošinj. Vrcholem Susaku je písečná pláž Donje Selo (Spjaža), která je díky pozvolné mělčině ideální pro rodiny s dětmi a starší osoby.

Susak je díky absenci silnic a aut rájem pro pěší turisty. Vystoupejte po schodech do sousední osady Gornje Selo s kamennými kostely, které zaujmou milovníky historie. Díky svérázné kultuře a klidnému prostředí je Susak místem, které musíte navštívit.

Zdroje: lideazeme.cz, idnes.cz, vyslapy.cz