Tajemné případy zmizelých turistů se neomezují jen na smyšlená vyprávění, skutečně se stávají a některé, které se týkají i českých občanů, jsou obzvláště matoucí.
Zmizení v albánských horách
Jedno z nejzáhadnějších zmizení se týká tří mladých Čechů – bratrů Michala a Jana Pavelkových a jejich kamarádky Lenky Tučkové. V roce 2001 se trojice vydala na cestu po drsné krajině Albánie. Jejich cesta měla začít v maďarské Budapešti, odkud se měli vydat do Albánie, kde chtěli poznávat krásy tamních hor a měst. Poslední komunikace s jejich rodinami se uskutečnila 5. srpna 2001. Poté, co se nevrátili domů, bylo jejich zmizení oficiálně nahlášeno policii.
Skupina byla naposledy spatřena deset dní po poslední komunikaci, a to v odlehlé albánské vesnici Lotaj. Navzdory rozsáhlému pátrání, které prováděla policie, misionáři z Tirany, a dokonce i několik rodinných výprav, se neobjevily žádné důkazy o místě jejich pobytu. Pozoruhodné je, že český spisovatel Urban navrhl chmurnou teorii, podle níž se studenti mohli stát obětí obchodu s lidskými orgány, ačkoli bez konkrétních důkazů jde stále o spekulaci.
Záhadná ztráta na Uluru
Dalším zapeklitým případem je případ Lubomíra Genčura, 42letého českého závodníka v závěsném létání. V roce 2004 Lubomír odcestoval do Austrálie s úmyslem zúčastnit se mistrovství světa. Před závodem měl v plánu prozkoumat kultovní Ayersovu skálu (Uluru), významné a posvátné místo pro australské domorodce, které se nachází více než 500 kilometrů od nejbližšího města. Naposledy byl spatřen pět dní před Vánocemi v šest hodin ráno poblíž této památky.
Přestože bylo v červnu 2010 poblíž oblasti jeho posledního známého pobytu nalezeno tělo, záhada se spíše prohloubila, než objasnila. Tělo bylo identifikováno, ale patřilo jinému pohřešovanému, Australanovi, takže Lubomírův osud zůstal nevyřešen.
Tajemství ekvádorské sopky
V červenci 2001 zmizela během horolezecké expedice v Ekvádoru Jana Kubištová. Její poslední známé místo pobytu byla sopka Illiniza Norte, která se tyčí do výšky 5 000 metrů. Kubištová, popisovaná jako nadšená a zkušená horolezkyně, dosáhla vrcholu před svými společníky a před ostatními začala sestupovat zpět do základního tábora. Překvapivě se však do tábora, kde byl později nalezen její deník a batoh, již nevrátila. Poslední zápis v deníku s datem "10 hodin, 8. července, aklimatizujeme se" nenabízí žádné vodítko k jejímu náhlému zmizení.
Navzdory rozsáhlému pátrání místní policie a vojenských jednotek nebyla po Kubištové nikdy objevena žádná stopa. Absence jakýchkoli známek pádu nebo nehody na hoře přispívá k záhadnosti jejího zmizení a zanechává její rodinu ve stavu neřešitelného zoufalství.
Přetrvávající záhady
Tyto případy poukazují na hluboké problémy, kterým čelí vyšetřování zmizelých turistů, zejména ve vzdálených nebo cizích lokalitách. Faktory, jako je obtížný terén, jurisdikční omezení a plynutí času, tyto výzvy ještě umocňují. Navíc neuzavření případu má i nadále dopad na rodiny pohřešovaných a zanechává v nich trvalou bolest a nevyřešený zármutek.
Zdroje: extra.cz, domacinoviny.cz, blesk.cz