S tím, jak se Neom formuje, však také vyvstávají obavy o soukromí a práva na sledování budoucích obyvatel.

Zdroj: Youtube

Futuristická oáza v poušti

Neom je připraven změnit pravidla hry na globální rozvojové scéně a ukázat ambice Saúdské Arábie diverzifikovat svou ekonomiku nad rámec ropy. Město je navrženo tak, aby se rozprostíralo na 75kilometrovém pásu pouště a hor a aby v něm paralelně vedle sebe stály dvě 1 600 metrů vysoké budovy. Mezi jeho nejvýznamnější prvky patří umělé lyžařské středisko, které se může zdát jako anomálie v zemi známé svými spalujícími teplotami, ale je důkazem odhodlání Neomu vzdorovat konvencím.

Personalizace na bázi umělé inteligence

Jedním z nejinovativnějších prvků společnosti Neom je "The Line", oblast s nulovými emisemi uhlíku, kde bude technologie umělé inteligence hrát hlavní roli v životě obyvatel. Umělá inteligence v Neomu má využívat ohromujících 90 % dat obyvatel k personalizaci služeb, což je výrazný odklon od přibližně 10 %, které se obvykle používají v současných chytrých městech. Cílem přístupu založeného na datech je vytvořit zcela novou městskou zkušenost.

Neom má být průkopníkem mezi chytrými městy a začít od nuly využívat data pro zlepšení města a jeho obyvatel. Ačkoli zní vize slibně, vyvolala také obavy z možného narušení soukromí.

Temná stránka shromažďování dat

Marwa Fatafta, politická manažerka organizace Access Now zabývající se digitálními právy, varuje, že přestože jsou projekty jako Neom prodávány jako "chytrá" a "ekologická města", ve skutečnosti se jedná o "sledovací města". Architektura měst je poháněna osobními údaji obyvatel, což je činí zranitelnými vůči možnému zneužití.

V zemi, jako je Saúdská Arábie, kde jsou ochrana údajů, bezpečnostní opatření, dohled, odpovědnost a transparentnost omezené, jsou obavy ještě závažnější. Koncentrace moci v rukou Mohammeda bin Salmána, který rovněž řídí bezpečnostní agentury, vyvolává znepokojivé otázky ohledně možnosti státního dohledu.

Úloha Číny v trendu měst dohledu

Čína sehrála klíčovou roli při umožnění rozvoje měst dohledu po celém světě. To odpovídá vizi prezidenta Si Ťin-pchinga o státem řízeném kyberprostoru a sledované veřejnosti. Spolupracovník Harvardovy univerzity Bulelani Jili zdůrazňuje, že vliv Číny na distribuci sledovacích technologií podpořil vznik podobných měst, což prohloubilo obavy o soukromí a svobodu jednotlivce.

Rostoucí vazby mezi korunním princem Mohammedem bin Salmánem a prezidentem Si Ťin-pchingem naznačují, že Saúdská Arábie je ochotna přijmout vizi státem kontrolovaného digitálního prostředí ve velkém měřítku.

Probíhající výstavba

Navzdory obavám o ochranu soukromí výstavba v Neomu rychle postupuje a do roku 2045 by zde mělo žít 9 milionů obyvatel. Vzhledem k tomu, že se Neom snaží stát symbolem modernosti a inovací, bude muset najít rovnováhu mezi snahou o pokrok založený na datech a ochranou soukromí a občanských svobod obyvatel.

Zdroje: en.wikipedia.org, designboom.com, standard.co.uk