Nejvýše položené město: Boží Dar

Zdroj: Youtube

V srdci Krušných hor leží Boží Dar, nejvýše položené město v České republice. Půvabné městečko leží v nadmořské výšce 1 028 metrů a nabízí klidné útočiště před ruchem velkoměsta. Boží Dar je proslulý nejen svou výškou, ale také jedinečnou "Ježíškovou cestou", stezkou pro rodiny s dětmi, kterou mohou děti procházet celoročně, v průběhu cesty pak dostávají drobné dárky. Malebné městečko je ideálním cílem pro ty, kteří hledají klid a dotek božské inspirace.

Nejvyšší hora: Sněžka

Sněžka, nejvyšší hora České republiky, se hrdě tyčí v Krkonoších a podle posledních geodetických měření dosahuje nové výšky 1 603,3 metru. Ikonický vrchol láká turisty a milovníky přírody ze všech koutů světa a nabízí úchvatné výhledy a pocit úspěchu po dosažení vrcholu. Pohodlný přístup na vrchol zajišťuje lanovka na Sněžku, která je v provozu denně od 8 do 18 hodin, i když je vhodné zkontrolovat povětrnostní podmínky, protože horní úseky může ovlivnit silný vítr.

Nejvyšší vysílač: Buková hora

Zatímco Praděd je pozoruhodný vysílač, titul nejvyššího vysílače v České republice patří Bukové hoře. Věžovitá stavba se tyčí do výšky 223 metrů na stejnojmenném kopci nedaleko Verneřic, mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Vysílač Buková hora je výraznou dominantou Českého středohoří, je zdaleka viditelný a symbolizuje technickou vyspělost regionu. Samotná věž však není veřejnosti přístupná, čímž je zachována její primární funkce důležité komunikační stavby.

Nejvyšší budova: Věž elektrárny Ledvice

Věž elektrárny Ledvice je nejvyšší budovou v České republice, pyšní se výškou 144 metrů. Součástí tohoto moderního zázraku je prosklená vyhlídka s přístupným ochozem umístěná na pravé věži nové elektrárny. Návštěvníci se na vyhlídku dostanou výtahem, který vyjede do 28 pater a poté vystoupá po 46 schodech. Z vyhlídky se otevírá panoramatický výhled na důl Bílina, České středohoří a Krušné hory, který nabízí jedinečný pohled na českou krajinu. Vstup na věž vyžaduje krátké školení a dodržování bezpečnostních protokolů.

Nejvyšší kostelní věž: Katedrála sv. Bartoloměje

Katedrála svatého Bartoloměje, která dominuje panoramatu Plzně, se pyšní nejvyšší kostelní věží v České republice, která dosahuje výšky 103 metrů. Přestože katedrálu postihl požár, který zabránil dostavbě jižního dvojvěží, zůstává architektonickým mistrovským dílem. Kamenná část věže měří 65 metrů, vyhlídkový bod je umístěn o pět metrů níže. Historická katedrála slouží nejen jako místo bohoslužeb, ale také jako symbol odolnosti a architektonické nádhery v srdci Plzně.

Zkoumání nejvyšších bodů České republiky odhaluje bohatou škálu přírodních krás, historického významu a moderních výdobytků.

Zdroje: kudyznudy.cz, reflex.cz, skompasem.cz