V průsmyku Khunjerab, který se nachází v severní pákistánské provincii Gilgit-Baltistán, se nachází nejvýše položený plně funkční bankomat na světě. Tento bankomat, který v roce 2016 instalovala Pákistánská národní banka (NBP) a který je poháněn solární a větrnou energií, je důkazem neúnavné snahy poskytovat služby i v těch nejodlehlejších oblastech.

Zdroj: Youtube

Problémy s instalací a provozem

Instalace nejvýše položeného bankomatu na světě, certifikovaného Guinnessovou knihou rekordů, nebyla nijak jednoduchá. Pákistánské národní bance trvalo dokončení složitého úkolu přibližně čtyři měsíce. Vzhledem k odlehlému a náročnému terénu byla náročná i logistika. Nejbližší pobočka banky se nachází 82 kilometrů daleko, takže pravidelná údržba a doplňování hotovosti představovaly značný problém.

Zahid Hussain, vedoucí nejbližší pobočky NBP v Sostu, se ujal herkulovského úkolu údržby tohoto bankomatu. Při pravidelných cestách k automatu musí překonávat extrémní vítr, bouře, časté sesuvy půdy a zrádné horské průsmyky. Navzdory všem výzvám Hussain zajišťuje, aby byl bankomat vždy v pořádku, a poskytuje tak záchranné lano těm, kteří na něj spoléhají.

Využití a dopad

Bankomat v průsmyku Khunjerab, který se nachází v nadmořské výšce 4693 metrů, nepatří z hlediska počtu transakcí k nejvytíženějším. Slouží především pohraničníkům, kteří zde pobírají měsíční mzdu, malému počtu místních obyvatel a příležitostným cestovatelům překračujícím hranici. Navzdory své odlehlé poloze zaznamenává bankomat každých několik týdnů výběry v hodnotě přibližně jednoho milionu korun.

Mluvčí Pákistánské národní banky vyzdvihl význam zdejšího bankomatu a uvedl, že dojezd k němu v případě nouzové opravy trvá obvykle dvě až dvě a půl hodiny. To je vzhledem k extrémním podmínkám poměrně rychlé. Banka si uvědomuje důležitost této služby pro lidi, kteří jsou na ní závislí, a to i přes nízký objem transakcí.

Význam a vyhlídky do budoucna

Bankomat v průsmyku Khunjerab symbolizuje více než jen technologický úspěch; představuje závazek poskytovat základní služby všem občanům bez ohledu na jejich umístění. Provoz bankomatu v tak drsném prostředí ukazuje potenciál řešení obnovitelných zdrojů energie, neboť se spoléhá na solární a větrnou energii.

Zahid Hussain vystihuje význam bankomatu slovy: "Počet transakcí je možná zanedbatelný, ale mnozí lidí často bydlí v samotném obrovském parku a nemají žádnou jinou možnost, jak předat svou mzdu blízkým a rodině." Tento názor podtrhuje hodnotu zajištění finanční inkluze a dostupnosti pro všechny, a to i v těch nejodlehlejších oblastech.

Zdroje: idnes.cz, bbc.com, dunyanews.tv