Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, která se nachází v jižní části centrálního Kentucky, především na území okresu Edmonson, je proslulá svou rozsáhlou podzemní sítí známou jako Mamutí jeskyně.

Zdroj: Youtube

Pohled do podzemního světa

Název "Mamutí" se hodí k jeskynnímu systému, který se táhne v délce neuvěřitelných 686 kilometrů (přes 425 mil), a je tak nejdelším známým jeskynním systémem na světě. Podzemní zázrak je důkazem síly přírody a plynutí času, neboť jeho vznik trvá přibližně 100 milionů let. Jeskyně jsou neustále prozkoumávány, což vede k odhalování nových chodeb a přispívá k poznání jejich rozlehlosti.

Jedinečný geologický fenomén

Struktura Mamutí jeskyně se vyznačuje pozoruhodným pětiúrovňovým systémem plným rozmanitých geologických útvarů. Uvnitř mohou návštěvníci obdivovat rozsáhlé komory, vertikální šachty a bohatou škálu jeskynních útvarů včetně stalagmitů, stalaktitů, sádrových květů, jemných sádrových jehlic a vzácných květů mirabilitů. Rozmanitost sulfátových minerálů na jednom místě nemá obdoby a činí z Mamutí jeskyně jedinečný geologický fenomén.

Složitá síť jeskyní vznikla erozí vápence prosakující vodou pod ochrannou vrstvou pískovce a břidlice. Výsledkem přírodního procesu je labyrint jeskyní a chodeb, které jsou stále předmětem průzkumu a studia.

Biologická krása

Kromě geologického významu je Mamutí jeskyně rájem pro biologickou rozmanitost, neboť v ní žije více než 130 druhů jeskynní flóry a fauny. Mezi její nejzajímavější nálezy patří zkameněliny dávných žraloků, které jsou důkazem toho, že oblast byla kdysi pod vodou přibližně před 330 miliony let v době, kdy bylo údolí řeky Mississippi ponořené. Zkameněliny, včetně více než 100 jednotlivých exemplářů žraloků, jsou v jeskyni výjimečně dobře zachovány a nabízejí okno do dávné minulosti.

Jeskynní systém

Národní park se rozkládá nejen v jeskyních, ale zahrnuje i část údolí řeky Green River a malebnou krajinu jižní části Kentucky. Poskytuje dokonalý prostor pro milovníky přírody, kteří se zde mohou věnovat například pěší turistice, cyklistice, kempování, jízdě na koni, rybaření či jízdě na kajaku. Pro ty, které zajímá podzemní svět, nabízí park prohlídky až 16 kilometrů dlouhého jeskynního systému.

Mamutí jeskyně se v roce 1941 stala národním parkem, v roce 1981 byla uznána za světové dědictví UNESCO a později v roce 1990 byla prohlášena za mezinárodní biosférickou rezervaci. Tato označení podtrhují celosvětový význam Mamutí jeskyně, a to nejen jako přírodního divu, ale i jako místa důležitého pro ochranu přírody a vědecký výzkum.

Zdroje: worldrecordacademy.org, en.wikipedia.org, ekolist.cz