Unikátní útvar, který je součástí chráněného území Národní přírodní památky Markušovské stěny, tvoří štíhlá noha, která se táhne do výšky 8 metrů a je zakončena kloboukem o průměru 3 metry. Markušovský skalní hřib vyniká kromě impozantního vzrůstu také polohou v nadmořské výšce 470 metrů nad korytem řeky Hornád a nápadným rozdílem ve složení nohy a klobouku.
Na pomezí dvou světů
Struktura nohy je tvořena drobtovitým hrubozrnným třetihorním slínovcem, zatímco klobouk je tvořen tvrdší jemnozrnnou variantou slínovce. Rozdíl je způsoben sbíháním dvou odlišných geologických vrstev na tomto konkrétním místě, což je fenomén, který vědce fascinuje již řadu let. Původ neobvyklého tvaru spočívá v nestejné odolnosti obou vrstev vůči zvětrávání, což vedlo ke vzniku skalního hřibu v průběhu tisíciletí.
Jak vzniká přírodní div
Národní přírodní památka Markušovské stěny, chráněná od roku 1976, se rozkládá na ploše 134 400 m². Památka byla vyhlášena k ochraně charakteristických geomorfologických útvarů, které se nacházejí v paleogenních vrstvách Hornádské kotliny. Útvary jsou významné nejen z vědeckého hlediska, ale mají i vzdělávací a kulturní hodnotu, neboť se vyznačují esteticky působivými skalními útvary vytvořenými nerovnoměrným zvětráváním vrstev.
Objevování přírodních skvostů
Přístup k tomuto přírodnímu divu usnadňuje turistická stezka vedoucí z obce Markušovce přes Matejovce nad Hornádem na skalní hřeben. Stezka měří asi 6 km a nabízí návštěvníkům možnost ponořit se do krásy okolní krajiny a zároveň prozkoumat jeden z nejpozoruhodnějších slovenských přírodních útvarů.
Relikvie minulosti
Samotná obec Markušovce, která se nachází nedaleko Spišské Nové Vsi, je pokladnicí historických a architektonických zázraků. Za zmínku stojí zámek a letohrádek Dardanely, oba zasazené do pečlivě upraveného francouzského parku se třemi stupňovitými terasami. Historie zámku sahá až do roku 1643, původně byl postaven v renesančním stylu s pevnostními prvky, později byl přeměněn na rokokové sídlo. Dnes je v něm umístěna stálá expozice představující vývoj nábytkového umění a interiérových doplňků od 17. století do počátku 20. století.
Hudba a umění
V sousedství zámku stojí jako významné dílo rokokové architektury letohrádek Dardanely, který nechal v poslední třetině 18. století postavit Wolfgang Farkas Mariássy pro společenské a reprezentační účely. Od roku 1983 se v něm nachází unikátní stálá expozice klávesových hudebních nástrojů se zaměřením na domácí výrobce a je proslulý svým tanečním sálem vyzdobeným freskovými malbami zobrazujícími výjevy z řecké mytologie.
Markušovský skalní hřib a obec Markušovce společně vytvářejí spojení přírodního zázraku a historického bohatství, díky čemuž je tato oblast povinnou návštěvou pro každého, kdo poznává Slovensko. Jedinečná kombinace neživé přírodní krásy a lidské historie podtrhuje rozmanitost zajímavostí, které Slovensko nabízí, a nezapomenutelným způsobem propojuje oblast vědy, kultury a přírody.
Zdroje: cs.wikipedia.org, inovinky.sk, kamnavylet.sk