Návštěva skutečných míst spojených s tajemnem a temnou historií nabízí lidem intenzivnější zážitek než film či kniha. Pojďme si představit nejstrašidelnější turistické cíle v Česku a prozkoumejme jejich historii a legendy, které je obklopují.

Hrad Houska: Pevnost střežící zlo

Zdroj: Youtube

Hrad Houska, který se nachází na Kokořínsku v Blatcích, je svědectvím architektonické záhady a mytologických příběhů. Hrad, postavený daleko od jakýchkoli přírodních zdrojů vody a mimo strategické obchodní cesty, zdánlivě neplní žádnou praktickou funkci, což vede ke spekulacím o jeho skutečném účelu. Podle legend a pověstí samotného hradu mohl být postaven nad takzvanou "bránou do pekla", která měla zadržovat zlo snažící se uniknout z podzemí.

Návštěvníci hlásí strašidelná setkání, někteří popisují, že spatřili postavy bez tváře zahalené do mnišského pláště. Na hradě se prý také nachází síť podzemních chodeb a místností, kde jsou údajně pohřbeny kostry tajemných nelidských bytostí.

Bohnický hřbitov: Duchové mezi stíny

Bohnický hřbitov v blízkosti Psychiatrické léčebny Bohnice slouží jako místo posledního odpočinku pro různorodé skupiny obyvatel, včetně pacientů psychiatrické léčebny, vrahů a násilníků. Takzvaný "hřbitov bláznů" se stal předmětem mnoha strašidelných příběhů a paranormálních vyšetřování. K jeho strašidelné pověsti přispívají zprávy o nevysvětlitelných změnách teploty a elektromagnetických výkyvech.

Pozoruhodný je zachovalý náhrobek Marie Tumy Reiterové, který vyniká mezi rozpadajícím se hřbitovem a je obklopen mýty, které nedoporučují vyslovovat její jméno nahlas. Podobné legendy slouží k posílení mystiky hřbitova a mísí se v nich skutečnost s folklórem.

Statek Pohádka: Noční můra v převleku

V odlehlém podhůří Šumavy leží zchátralý statek Pohádka. Místní legenda tvrdí, že statek byl proklet ženou obviněnou z čarodějnictví, což vedlo k řadě neštěstí pro jeho obyvatele. Pováleční nájemníci statku prý trpěli nočními můrami a tragickými úmrtími.

Nejznámějším obyvatelem byl Ivan Roubal, odsouzený vrah, který prý některé ze svých zločinů spáchal přímo na statku. Strašidelnou historii domu završuje pověst, že přenocování na statku může být osudné a údajně si vyžádá životy těch, kteří se zde odváží zůstat po půlnoci.

Les Bor: Záhadné místo u Českých Budějovic

Les Bor neboli Branišovský les, který se nachází jihozápadně od Českých Budějovic, je místo opředené strašidelnými příběhy a temnými legendami. Je proslulý podivnými událostmi, o nichž vyprávějí ti, kteří se odvážili projít jeho stezkami. Návštěvníci často uvádějí, že slyšeli podivné melodie, strašidelný mužský hlas, hlasité kroky a spatřili mužskou postavu levitující mírně nad zemí, oděnou v černém plášti a klobouku, s rudě zářícíma očima.

Historicky se ve zdejší oblasti před 400 lety nacházela osada, k níž vedla pouze úzká cesta lemovaná nebezpečnými bažinami, kde mnoho nešťastných duší našlo předčasný konec. K záhadě přispělo i to, že před několika lety se do lesa údajně zřítil neidentifikovaný létající objekt, což vedlo k tomu, že oblast byla na rok uzavřena a nikdo do ní nesměl vstoupit, dokonce ani armáda, která zde dříve prováděla cvičení.

Fascinace podobnými místy pramení z hluboce zakořeněné lidské zvědavosti a touhy poznat neznámé a nadpřirozené. Místa s temnou historií a obklopená příběhy o paranormálních jevech probouzejí fantazii a vyvolávají emoce. I proto je lidé tak rádi navštěvují.

Zdroje: denik.cz, nachozeno.cz, extra.cz