Seznamte se s nejstarším patníkem v Praze, který stojí na rohu ulic Husova a Na Perštýně, chrání dům a lišácky vyplazuje jazyk na kolemjdoucí.

Patníky, nenápadné, ale zásadní prvky městské infrastruktury, jsou více než jen funkční. V Praze slouží jako strážci historie a uchovávají pohled do minulosti. Vysoké, složitě zdobené patníky chrání nároží velkých budov, zatímco menší, jednodušší zdobí vjezdy do vnitrobloků. Historické strážní sloupy mají své příběhy, které jsou vyryty v materiálech, z nichž byly vyrobeny, a v účelu, kterému sloužily.

Od koní ke koňské hnací síle

Původně byly instalovány na pražské periferii na ochranu před koňskými povozy. Umožňovaly těsné přiblížení povozů k domům v úzkých uličkách, a zajišťovaly tak snadný přístup. Postupem času se jejich úloha vyvíjela a sloužily k ochraně před poškozením kol kočárů a zdí budov. Dnes čelí novým výzvám, protože úzké vjezdy a větší vozidla ohrožují jejich existenci.

Patníky odrážejí plynutí staletí prostřednictvím svých rozmanitých materiálů. Nejstarší z nich jsou vyrobeny z pískovce, zatímco ty luxusnější se pyšní mramorem. S posunem epoch se preferovanými materiály staly žula a železo. Tyto patníky obstály ve zkoušce času a chrání vchody do paláců a historických budov.

Skřetí strážce

Klenotem pražské sbírky je prastarý patník v ulicích Husova a Na Perštýně. Jeho stáří se odhaduje na 600 let a není jen artefaktem, ale i samostatnou postavou. Zdobí ho vytesávaná hlava připomínající rozpustilého skřítka. Maskot s nafouklými tvářemi, vyplazeným jazykem a zahnutými rohy poutá již po staletí fantazii kolemjdoucích.

Záhada svatého Jiljí

Nedaleko svého starobylého protějšku v Husově ulici ukrývá další patník záhadné tajemství. Tento kámen, který se nachází v blízkosti kostela svatého Jiljí, se nepodobá žádnému jinému. Spočívá v místě, kudy nikdy nevedla silnice, což činí jeho účel ještě záhadnějším. Odborníci se domnívají, že byl kdysi součástí raně gotického portálu, pravděpodobně ze samotného kostela. Byl přemístěn na své současné místo, ale důvod tohoto přesunu zůstává zahalen stínem historie.

Záhada obklopující kámen v kostele svatého Jiljí nabízí lákavý pohled do minulosti města. Proč byl přemístěn? Jaká tajemství skrývá? Spekulací je mnoho, ale pravda zůstává nepolapitelná. Nepopiratelné však je, že tento patník, stejně jako jeho protějšky po celé Praze, je svědectvím bohaté historie města.

Uchovávání pražských pokladů

Navzdory své měnící se roli a měnící se městské krajině zůstávají patníky i nadále němými svědky pražské minulosti. Možná již neslouží svému původnímu účelu, ale střeží dědictví města a nabízejí most k minulým epochám.

Zdroje: kudyznudy.cz, novinky.cz, prazskypatriot.cz