Čím je les Pando tak výjimečný? Především tím, že nejde o les, jak se na první pohled zdá, ale o jediný strom. Přibližně 47 000 geneticky identických stromů totiž sdílí jediný kořenový systém.

Zdroj: Youtube

Živé dědictví

Háj klonů vědce fascinuje už řadu let. Jako první ho v roce 1976 popsali Jerry Kemperman a Burton Barnes z University of Michigan.

Název kolonie Pando je odvozený od latinského slova, které v překladu znamená "rozšiřovat se". Poukazuje na pozoruhodnou schopnost rozmnožování tohoto živého unikátu. Navzdory tomu, co se zdá na první pohled, není háj souborem jednotlivých stromů, ale spíše kolosální kolonií klonů pocházející z jediného samce topolu osikovitého.

Nejtěžší organismus na světě

Kromě svého stáří je ohromující i svou velikostí. Prastarý organismus se rozkládá na ploše 106 akrů a váží podle odhadů kolosálních 6 600 tun, což mu zajišťuje titul pravděpodobně nejtěžšího živého organismu na Zemi.

Mezi odborníky však přetrvávají debaty o jeho celistvosti, přičemž někteří naznačují, že roztříštěné části kořenového systému by mohly představovat samostatné entity. Nicméně samotná rozloha a hmotnost Pando jsou nepopiratelným důkazem jeho trvalé vitality.

Přežití navzdory nepřízni osudu

Přežití Pando je důkazem jeho odolnosti vůči nepřízni osudu. Navzdory působení času a měnícím se podmínkám prostředí se pozoruhodnému organismu daří, a to především díky absenci konkurence jehličnanů.

Přestože obdivujeme jeho odolnost, nad budoucností starobylého obra se vznášejí obavy. Důvodem je zvěř, která si ráda na mladých výhoncích pochutnává.

Rozluštění záhady

I když se vědci domnívají, že organismus je starý 80 000 let, ve skutečnosti může být věk obřího klonu ještě vyšší. Tradiční metody určování stáří, jako jsou letokruhy stromů, se při odhalování jeho záhadné minulosti ukázaly jako marné.

Odborníci spekulují o tom, že jeho stáří by při zohlednění různých geologických a klimatických vlivů mohlo dosáhnout až neuvěřitelného 1 milionu let. Záhada obklopující Pando tak stále fascinuje a zajímá vědce i milovníky přírody.

Pando je živoucím důkazem odolnosti a přizpůsobivosti života na Zemi. Při pohledu na starobylého obra se můžeme nejen kochat jeho nádherou, ale také naslouchat výzvě k zachování a ochraně podobných přírodních divů pro další generace. V srdci Pando se totiž skrývá nadčasové poselství o vytrvalosti a jednotě – poselství, které rezonuje daleko za hranicemi jeho prastarých kořenů.

Zdroje: theworld.org, cs.wikipedia.org, treehugger.com