V žebříčku se objevilo příjemné překvapení, když si Praha, zajistila chvályhodnou 21. pozici a předstihla ikonické destinace, jako jsou Benátky a Florencie.

Zdroj: Youtube

Euromonitor International, přední společnost zabývající se průzkumem trhu, sestavila prestižní seznam na základě analýzy 55 různých ukazatelů v šesti klíčových kategoriích – ekonomická a obchodní výkonnost, výkonnost cestovního ruchu a infrastruktura, politika a atraktivita, zdraví a bezpečnost a udržitelnost. Komplexní analýza poskytuje cestovatelům cenné informace o nejdynamičtějších a nejvlivnějších městech po celém světě a usnadňuje jim rozhodování, kam se vydat za dalším dobrodružstvím.

Paříž kraluje

Paříž, často označovaná jako "město světla", i nadále okouzluje cestovatele a již druhým rokem si udržuje první místo. Nadejda Popova, senior manažerka společnosti Euromonitor International, připisuje úspěch výjimečným výsledkům města v oblastech politiky a atraktivity cestovního ruchu, infrastruktury cestovního ruchu a výkonnosti cestovního ruchu. Nadcházející olympijské hry v roce 2024 ještě více posílily jeho přitažlivost.

Evropská dominance

Evropa potvrzuje svou dominanci v indexu, přičemž sedm měst si zajistilo místa v první desítce a neuvěřitelných 63 evropských měst v první stovce. Silné zastoupení podtrhuje jedinečnou kombinaci historického bohatství, kulturní rozmanitosti a technologického pokroku Evropy. Města jako Madrid, Amsterdam, Berlín, Řím, Barcelona a Londýn se umístila na předních příčkách.

Globální chutě

Mimo Evropu se v první desítce umístila i mimoevropská města. Dubaj si nárokuje druhé místo, Tokio debutuje v první desítce poprvé a New York si zajistil osmou pozici. Vzestup Tokia lze přičíst jeho lepší turistické infrastruktuře, uvolněným omezením v souvislosti s covid-19 a příznivým směnným kurzům, které nabízejí mezinárodním návštěvníkům mimořádnou hodnotu.

Asijský efekt

Asie se v seznamu výrazně prosazuje, neboť několik měst se umístilo v první dvacítce. Singapur, Soul, Osaka a Hongkong jsou příkladem rostoucího vlivu tamního regionu na světový cestovní ruch. Bohatá kultura, historie a modernost Asie jsou pro cestovatele z celého světa stále atraktivnější.

Letošní seznam vítá nové účastníky, mezi něž patří Washington, Montreal, Santiago a Vilnius. Tato města prezentují svůj jedinečný půvab a vzbudila zájem cestovatelů hledajících nové zážitky.

Americký vliv

Silným zastoupením se mohou pochlubit také Spojené státy, které se na seznam dostaly s osmi městy. Na osmém místě vede New York, v těsném závěsu za ním jsou Los Angeles, Orlando, Las Vegas, Miami, San Francisco, Washington D.C. a Honolulu. Tato města nabízejí rozmanité kulturní, zábavní a turistické možnosti, a významně tak přispívají k celosvětovému vlivu země na cestovní ruch.

Udržitelný cestovní ruch

Jedním z pozoruhodných trendů, na které zpráva upozorňuje, je rostoucí důraz na udržitelný cestovní ruch. V době, kdy se zvyšuje povědomí o životním prostředí, přijímají města po celém světě opatření, která mají bojovat proti nadměrnému turismu a zachovat jejich kulturní dědictví. Cílem je prospět nejen životnímu prostředí, ale také zvýšit kvalitu života místních komunit.

Nadejda Popova ze společnosti Euromonitor International zdůrazňuje význam těchto snah a uvádí: "Města nyní kreativně řeší problém nadměrného turismu. Od zavádění turistických limitů až po propagaci destinací mimo turistické trasy se zaměřují na zachování kulturního dědictví a zároveň na zajištění přínosů cestovního ruchu pro návštěvníky i místní komunity."

Výzvy na obzoru

Při pohledu do budoucna se očekává, že výzvy, jako jsou rostoucí životní náklady, kolísající inflace a geopolitická nestabilita, prověří odolnost odvětví cestovního ruchu. Popova předpovídá, že poptávka po hodnotově orientovaných, místních a udržitelných možnostech cestování bude určovat další vývoj tohoto odvětví.

Zdroje: cnbc.com, novinky.cz, dailymail.co.uk