Safari Park Dvůr Králové: Africké dobrodružství

Zdroj: Youtube

Safari Park Dvůr Králové, který je proslulý rozsáhlou expozicí afrických zvířat, největší v Evropě , musíte navštívit. Motto parku "Afrika na dlani" dokonale vystihuje jeho podstatu. Návštěvníci mohou zažít africké safari, kde se volně pohybují zebry, antilopy, ptáci a žirafy. Lví safari, které je ve střední Evropě jedinečné, umožňuje projížďku mezi smečkou lvů, přičemž zážitek umocňují ekologická hybridní vozidla Yaris, která si lze na místě zapůjčit.

Park je celodenním dobrodružstvím s rozmanitými atrakcemi, jako je tajemná žirafa okapi, tropické bažiny, africká savana, vodní svět, ptačí svět a pavilon Jedovatá Afrika. Letní program zahrnuje africký festival, výstavy, ochutnávky afrických jídel a koncerty afrických kapel. Návštěvníci si mohou pobyt prodloužit v Safari Park Resortu, kde jsou k dispozici různé možnosti ubytování od hotelů a bungalovů až po safari stany s výhledem na výběhy zvířat.

Zoo Praha: Zážitek světové úrovně

Pražská zoologická zahrada, otevřená 28. září 1931, se rozrostla v jednu z deseti nejlepších zoologických zahrad na světě. Původně zde byl pavilon tygrů a lvů, výběh vlků a velká voliéra, dnes se zoo může pochlubit rozsáhlým seznamem pavilonů. Mezi pozoruhodné přírůstky patří vodní svět, pavilon goril a Afrika zblízka. Výraznou atrakcí je Indonéská džungle, otevřená v roce 2004. Dvoupatrová expozice, umístěná ve skleníku, umožňuje návštěvníkům prozkoumat jeskyně a deštné pralesy.

Pražská zoo nabízí interaktivní zážitky pro děti, například dětskou zoo, kde mohou krmit zvířata, a rozhlednu Obora. Zoo je známá také vyhlídkovou jízdou lanovkou, která spojuje horní a dolní část zoo. Chcete-li si návštěvu zoo užít komplexně, zvažte kombinaci výletu do zoo s projížďkou lodí.

Zoo Zlín: Botanický a zoologický ráj

Zlínská zoologická zahrada, známá také jako Zoo Lešná, je proslulá svým propojením se zámkem Lešná, parkem a botanickou zahradou, což vytváří harmonické prostředí. Zoo, kterou založil Tomáš Baťa v roce 1930, je domovem více než 200 druhů zvířat včetně slonů, klokanů, mravenečníků a nosorožců. Tropická hala Yucatán, která je součástí botanické zahrady, poskytuje poutavý zážitek pro děti a spojuje vzdělávání se zábavou.

Přestože se zoo nachází dál od centra Zlína, díky rozmanitým biotopům a historickým souvislostem stojí za to ji navštívit. Bezproblémové propojení botanické zahrady se zoologickou zahradou umocňuje zážitek návštěvníků a nabízí spojení flóry a fauny během jediné návštěvy.

Zoo Brno: Mozaika světových biotopů

Brněnská zoo, která se nachází na Mniší hoře v Bystrci, nabízí čtyři hlavní expozice: Beringie, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá expozice se zaměřuje na odlišnou faunu a flóru těchto regionů. V zoologické zahradě žije působivé množství zvířat včetně ledních medvědů a žiraf, které mají nově modernizované výběhy. Při vstupu návštěvníky přivítá expozice Tygří skály, která představuje majestátní tygry sumaterské. Unikátním prvkem této zoo je restaurace U tygra, kde mohou strávníci pozorovat tygry od svých stolů.

Brněnská zoo nabízí také interaktivní zážitky, například průchozí expozici klokanů a voliéru orlů bělohlavých. Africká vesnice Samburu s tradičními chatrčemi a výhledem na žirafy a zebry umožňuje nahlédnout do africké přírody a kultury. K dalším zajímavostem patří expozice vlků arktických, výběh koní Převalského doplněný mongolskou jurtou a malá indiánská vesnice poblíž výběhu bizonů. Pro mladší návštěvníky je určena dětská minizoo, která nabízí jízdu na ponících a interakci s různými hospodářskými zvířaty.

Plzeňská zoo: Spojení přírody a divoké zvěře

Plzeňská zoologická zahrada vyniká začleněním botanické zahrady, která vytváří plynulou směs flóry a fauny. Zoo klade důraz na chov zvířat v přirozených podmínkách, což zvyšuje autenticitu zážitků návštěvníků. Expozice jsou uspořádány do ucelených biotopů s charakteristickými druhy rostlin a živočichů, což umožňuje soužití více druhů v jednom výběhu.

Mezi hlavní atrakce patří výběhy pro volně se pohybující šelmy a opice i skalní stanoviště pro levharty sněžné. Zoo se může pochlubit také druhým největším výběhem medvědů hnědých v Evropě a velkou skupinou šimpanzů. K pozoruhodným pavilonům patří tropický pavilon a skleník se sukulenty. Kromě toho zoo přeměnila starší stavby na tematické expozice, jako je Tajemný svět africké noci a expozice Madagaskar.

Ochrana i vzdělání

Zoologické zahrady v České republice nabízejí jedinečné a obohacující zážitky a každá z nich má své osobité kouzlo. Tyto zahrady nejen přispívají k ochraně volně žijících zvířat, ale také poskytují vzdělávací a interaktivní zážitky pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Zdroje: ireceptar.cz, kondice.cz, dumazahrada.cz