Ať už hledáte romantickou procházku, nebo den plný botanických zázraků, tyto zahrady slibují nezapomenutelné zážitky. Přinášíme vám průvodce některými z nejúchvatnějších parků, které musíte navštívit.

Vrtbovská zahrada

Zdroj: Youtube

Vrtbovská zahrada v Praze, která se rozkládá na svahu Petřína, je skrytým klenotem vyzařujícím barokní eleganci. Zahrada, kterou pro hraběte Jana Josefa z Vrtby vytvořil v polovině 18. století proslulý architekt František Maxmilián Kaňka, je dokladem inovativního designu na náročném malém prostoru. Navzdory kompaktním rozměrům a strmému terénu nabízí zahrada řadu vizuálně úchvatných teras, které zdobí fresky Václava Vavřince Reinera a sochy Matyáše Bernarda Brauna.

Výstup na tři terasy je fyzickou i vizuální cestou, která vrcholí úchvatným výhledem na Prahu z horní terasy. Vrtbovská zahrada, uznaná organizací UNESCO jako památka světového dědictví, je nejen místem historického významu, ale také oblíbenou lokalitou pro pořádání svateb.

Konopišťský park

Zámecký park Konopiště se rozkládá na ploše více než 340 hektarů a patří k největším a nejkrásnějším parkům v České republice. Nachází se zde zámecký rybník, okouzlující růžová zahrada s více než 5000 růžovými keři, obora a různé okrasné stavby. Růžová zahrada vyniká zejména "maršálovou růží", žlutou růží, kterou daroval anglický maršál Neel hraběnce Žofii a která dodává poklidnému prostředí nádech romantické historie.

Návštěvníci konopišťského parku si mohou prohlédnout také skleník vybudovaný Františkem Ferdinandem d'Este, v němž rostou teplomilné rostliny, jako jsou palmy, orchideje a sukulenty. Park je domovem rozmanité zvěře včetně daňků, muflonů a jelenů, a nabízí pohled na bohaté přírodní dědictví zdejší oblasti.

Květná zahrada

Pro milovníky pozdně renesanční zahradní architektury je Květná zahrada v Kroměříži splněným snem. Tato zahrada z doby po třicetileté válce je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je ukázkou geniality italských architektů L. Lucheseho a P. G. Tencalla.

Kdysi bažinatá a neúrodná oblast se dnes vyznačuje velkolepou rotundou v geometrickém středu zahrady, kterou obklopuje 244 metrů dlouhá kolonáda lemovaná antickými sochami. Uvnitř rotundy mohou návštěvníci obdivovat mytologické výjevy z Ovidiových Metamorfóz, které vytvářejí magickou atmosféru. V pavilonu se nachází také Foucaultovo kyvadlo, fascinující ukázka rotace Země, díky čemuž je zahrada směsicí umění, historie a vědy.

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál, často označovaný za "Zahradu Evropy", je skutečným zahradnickým mistrovským dílem. Lokalita světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO zahrnuje velkolepé zámky Lednice a Valtice, obklopené nádhernými zahradami, které se vyvíjely po 350 let a představují různé zahradní styly a jejich dokonalé začlenění do přírodní krajiny.

Zdejší zahrady jsou rozlehlé a plynule přecházejí do lesních ploch posetých rybníky, potoky a četnými skvosty drobné architektury, jako jsou lovecké zámečky, kaple a kolonády. Vrcholem areálu je palmový skleník, o který pečlivě pečují odborní zahradníci, aby zajistili celoroční přehlídku tropických a subtropických rostlin.

Průhonický park

Průhonický park, jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě, se rozkládá na 240 hektarech a byl založen v roce 1885 hrabětem Arnoštem Emanuelem Silva-Tarouca. Jde o mistrovské dílo krajinářské architektury, harmonicky spojující stromořadí, skupiny keřů, louky, rybníky a potoky. Půvab parku dodává jeho sezónní proměnlivost, kdy každé roční období nabízí novou vizuální hostinu.

Průhonický park je také zapsán na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO a je oslavován pro svou uměleckou, historickou a dendrologickou hodnotu. Pyšní se působivou sbírkou přibližně 8 000 rododendronů, které koncem května velkolepě rozkvétají a proměňují park v barevnou říši divů. Ať už si chcete odpočinout, nebo si užít romantickou procházku, Průhonický park vám poskytne klidný únik do krásné přírody.

Výzva k poznávání

Tyto zahrady jsou jen letmým pohledem na mnoho krásných parků v České republice. Každá z nich nabízí své jedinečné kouzlo a historii a poskytuje dokonalou kulisu pro romantickou procházku nebo klidné útočiště.

Zdroje: kudyznudy.cz, idnes.cz, prozeny.cz