Rozhledny, které se v minulosti používaly k vojenskému pozorování i monitorování lesních požárů, se staly oblíbenými turistickými atrakcemi a umožňují návštěvníkům získat rozsáhlé výhledy, které pokrývají rozsáhlé oblasti přírodních krás.

Rozhledna Boubín

Zdroj: Youtube

Rozhledna Boubín se nachází v srdci národní přírodní rezervace Boubín, známé jako Boubínský prales, a stojí na stejnojmenném kopci. Původně zde byl dřevěný triangulační bod s vyhlídkovou plošinou, postavený před druhou světovou válkou. Stavba ale byla v roce 1976 z bezpečnostních důvodů zbourána. Na podzim roku 2004 byla postavena nová rozhledna. Celkem 21 metrů vysoká stavba, celá ze smrkové kulatiny, musela být kvůli citlivému charakteru rezervace postavena bez použití techniky. Materiál o celkové hmotnosti 60 tun byl místo toho přepravován lanovkou a koňmi.

Rozhledna má 109 schodů vedoucích na vyhlídkovou plošinu, která poskytuje panoramatický výhled na Šumavu, České středohoří, město Vimperk na západě a severu, rozhlednu a hvězdárnu Kleť na východě, Plechý na jihu a za jasného počasí i na Alpy. Nedávná oprava v říjnu 2023 zachovala celistvost dřevěné konstrukce a zajistila, že zůstane nejvyšší dřevěnou rozhlednou v zemi.

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka, novogotická stavba tyčící se na vrcholu Hvězdy v Jizerských horách, je nejstarší svého druhu v oblasti. Její stavba byla zahájena v roce 1847 z podnětu knížete Kamila Rohana při budování císařské Krkonošské silnice pod ní. Rozhledna byla pojmenována Štěpánova výšina na počest arcivévody Štěpána, který místo navštívil. Kníže však stavbu náhle zastavil, když arcivévoda upadl u vídeňského dvora v nemilost, a tak zůstala dokončena pouze základna.

Nakonec věž získal Horský spolek, který ji dokončil a o čtyři roky později otevřel veřejnosti. Tato 24 metrů vysoká věž nyní nabízí návštěvníkům úchvatné výhledy, které zahrnují mimo jiné Krkonoše a Jizerské hory. O neutuchající oblibě rozhledny svědčí i množství pohlednic s jejím vyobrazením a přezdívka "Rigi Jizerských hor". Zážitky návštěvníků umocňuje stánek s občerstvením a kamenný stůl s lavičkou u její základny.

Jurkovičova rozhledna

Na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm stojí Jurkovičova rozhledna, kterou navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič a dokončil v roce 1896. Je pozoruhodnou ukázkou dodržování tradičních architektonických postupů a estetiky. Věž, vysoká 31,09 m, byla postavena z 200 metrů krychlových kulatiny, kovářské, klempířské a tesařské práce byly prováděny převážně ručně, což evokuje starosvětské řemeslo.

Charakteristické barevné řešení věže ladí s dalšími Jurkovičem navrženými stavbami v okolí, a tvoří tak ucelenou součást místní architektonické krajiny. Návštěvníci rozhledny se mohou kochat výhledem mimo jiné na západní část Hutiska-Solance, Vigantice a různé části Rožnova. Panorama sahá až k masivu Radhoště a nabízí ucelený pohled na krásy Beskyd.

Každá z rozhleden poskytuje nejen možnost výhledu na rozsáhlé přírodní scenérie, ale také uchovává kus kulturní a architektonické historie. Slouží jako přístupné body pro zapojení veřejnosti do přírodního a historického dědictví.

Zdroje: kudyznudy.cz, novinky.cz, cacadoo.cz