Pojďte se s námi podívat, jak to dopadlo a na kterém místě skončila Praha.

Řím: Souznění antického a moderního designu

Na prvním místě žebříčku je jednoznačně Řím, který se svou úchvatnou nabídkou historických památek nepřekvapivě vede. Jen v loňském roce přilákalo město více než půl milionu vyhledávání souvisejících s architekturou. Ikonické památky Říma, jako je Koloseum, představují jen zlomek jeho architektonického bohatství. Méně vyšlapané cesty vedou k moderním zázrakům, jako je Palazzo della Civiltà Italiana a složitě zdobená bazilika svatého Pavla, která představuje mozaiky a mramor vypovídající o velkolepé minulosti města.

Paříž: Za stínem Eiffelovky

Zdroj: Youtube

Paříž, která nezaostává za Římem, je uznávaná nejen díky Eiffelově věži, ale také díky souboru 112 pozoruhodných budov, které určují panorama města. Skryté skvosty, jako je gotický Saint-Germain-des-Prés, nejstarší kostel ve městě, a Petit Palais, nabízejí jedinečné zážitky, které se vymykají běžným turistickým trasám. Hôtel de la Marine vyniká výzdobou z 18. století a bohatou historií jako skladiště královského nábytku.

Barcelona: Gaudího fantazie

Třetí místo si Barcelona zajistila především díky architektonickým inovacím, které představil Antoni Gaudí. Díky jeho dílům, jako je například slavná katedrála Sagrada Familia, se Barcelona stala synonymem jedinečného architektonického stylu. Méně známé stavby Casa de les Punxes a Torre Bellesguard však svým pohádkovým vzhledem a historickými příběhy nabízejí návštěvníkům také pohled na Gaudího imaginativní schopnosti.

Jak dopadla Praha?

Praha se umístila na působivém sedmém místě. Naše metropole se totiž pyšní výjimečným množstvím a hustotou architektonických památek, a to díky tomu, že město utrpělo během druhé světové války jen minimální škody, na rozdíl od mnohých jiných evropských metropolí. Městské části v rámci Pražské památkové rezervace hostí nejhustší koncentraci památek. S rozlohou 8,66 km² je tato rezervace jednou z největších svého druhu na světě. Celkem se na území Prahy nachází 37 národních kulturních památek.

Časové schránky

První desítku uzavírají Benátky a Florencie, města, která v sobě skrývají renesanční duši Evropy. Každá budova a most v těchto městech vypráví svůj příběh a spřádá vyprávění o uměleckých a politických revolucích, které formovaly západní svět.

Pro ty, kteří plánují svou příští dovolenou, nebo jen sní o vzdálených panoramatech, jsou tato města příslibem cesty po dějinách architektury a nabízejí jak dobře prošlapané cesty, tak skryté výklenky bohaté na příběhy.

Zdroje: iglanc.cz, medium.com, architecturaldigest.com