Aleje nejenže poskytují klidné místo pro procházky a odpočinek, ale také mají nezastupitelný význam pro zdravé a fungující ekosystémy.
Význam pro krajinu a lidi
Aleje nejsou jen estetickým prvkem naší krajiny; hrají klíčovou roli v udržování rovnováhy v přírodním prostředí. V zimě například zabraňují tvorbě sněhových závějí na silnicích, což zvyšuje bezpečnost dopravy. Stromy v aleji poskytují útočiště pro mnoho druhů volně žijících živočichů a přispívají k ochraně biodiverzity. Navíc slouží jako přírodní větrolamy, čímž zmírňují boční vítr a chrání úrodu na polích.
Alej roku: Popularizace a ochrana alejí
Význam alejí pro naši krajinu a společnost si uvědomuje i veřejnost, což dokazuje každoroční anketa Alej roku, kterou od roku 2011 pořádá spolek Arnika. Anketa má za cíl zvýšit povědomí o důležitosti alejí a motivovat k jejich ochraně. Lidé mohou do ankety přihlásit stromořadí, která považují za významná a potřebují veřejnou pozornost či finanční podporu pro jejich údržbu a záchranu.
Alej ke klášteru Hora Matky Boží
V roce 2023 získala titul Alej roku alej ke klášteru Hora Matky Boží nedaleko města Králíky. Vede k poutnímu místu na Hoře Matky Boží a začíná barokní oboustrannou kulisovou bránou, která byla postavena kolem roku 1700 biskupem T. J. Beckerem, zakladatelem kláštera. Alej je ozdobena osmi barokními šestibokými kaplemi, které střídavě stojí po obou stranách cesty. Majestátní stromořadí končí před branou kláštera, a vytváří tak jedinečný přístup k historickému a duchovnímu místu.
Dvořákova stezka
Na druhém místě se umístila Dvořákova stezka ve Středočeském kraji. Cesta mezi Nelahozevsí a Kralupami nad Vltavou je lemována lipami, javory a kaštany. Procházka alejí nabízí nádherné výhledy na Vltavu a klidné prostředí, které inspirovalo i slavného skladatele Antonína Dvořáka.
Alej u Nového Malína
Na třetím místě se umístila třešňová alej u Nového Malína. Historická alej, ležící na katastrálním území obce Nový Malín, je tvořena 183 starými třešněmi, některé z nich starší než 100 let, a 134 nově vysazenými stromy z posledního desetiletí. Alej je výrazným krajinotvorným prvkem a funkčním biotopem, který nejen esteticky obohacuje okolí, ale také poskytuje útočiště mnoha druhům fauny a flóry.
Lipová alej na Uhlířském vrchu
Vítěznou alejí roku 2022 se stala Lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Tato alej, vysázená v 18. století, se skládá z 262 stromů uspořádaných do čtyř řad. Zajímavostí aleje je její umístění na svahu vyhaslé sopky – jedné z nejmladších v České republice. Na vrcholku Uhlířského vrchu se nachází poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné, odkud je nádherný výhled do okolí. Alej je doplněna originální křížovou cestou, která poutníky provází až ke svatostánku.
Klokotská alej
Klokotská alej v Táboře, vítěz ankety Alej roku 2022, je převážně lipová alej vedoucí od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. Cesta, založená benediktiny koncem 17. století a vysázena v roce 1836, je součástí křížové cesty chráněné jako Kulturní památka České republiky. Alej je nejen krásná, ale i historicky významná, jelikož je spojena s poutní tradicí a duchovním životem regionu.
Alej u Rakovnického potoka
V roce 2019 byla vítěznou alejí zvolena alej u Rakovnického potoka. Byla vysázená začátkem 20. století a sloužila původně k zpevnění břehů potoka a ochraně před povodněmi. S délkou 3,7 km je nejdelší alejí památných stromů v České republice. Převážnou část tvoří lípy, dále pak jilmy, javory a další druhy stromů. Alej je nejen důležitou historickou památkou, ale i významným přírodním prvkem, který podporuje biodiverzitu a poskytuje útočiště pro mnohé druhy živočichů, jako jsou například ledňáčci říční a čápi černí.
Ozdoba krajiny
Aleje jsou nejen okrasou naší krajiny, ale i důležitým prvkem, který zajišťuje ekologickou stabilitu a zlepšuje kvalitu života lidí i zvířat. Soutěž Alej roku je skvělou příležitostí, jak si připomenout jejich význam a potřebu ochrany.
Zdroje: arnika.org, orlicky.denik.cz, idnes.cz