Skryjská jezírka: Přírodní zázrak

Zdroj: Youtube

Skryjská jezírka se nacházejí nedaleko obce Skryje a skládají se ze dvou malých, blízko sebe ležících vodních ploch. Každé z nich se rozkládá v nadmořské výšce 270 metrů, měří zhruba 30 metrů a zaujímá plochu asi 150 metrů čtverečních. Jezera, chráněná jako přírodní památka, představují vynikající příležitost pro fotografy, kteří mají zájem zachytit nedotčenou krásu odlehlých přírodních lokalit.

Vznik jezer je výsledkem geologického procesu, na kterém se podílely odolné tmavě šedé sopečné horniny. Eroze podél skalních puklin postupně vytvořila soutěsku, která byla později přehrazena a vytvořila dvě jezírka. Malebnou zajímavostí je Zbirožský potok, přítok Berounky, který se vine mezi jezírky. Oblast je také součástí přírodní rezervace Jezírka v rámci Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, která poskytuje životní prostor vzácným druhům, jako jsou vydry a ledňáčci. Horní jezírko, které se nachází těsně pod Skryjským vodopádem, a dolní jezírko, zasazené mezi stromy, nabízejí výrazné vyhlídky pro fotografy, jejichž cílem je zachytit souhru vody, skály a lesa.

Kokořínské pokličky: Pískovcové sochy

Dalším fotogenickým místem jsou pískovcové útvary zvané Kokořínské pokličky, které připomínají přerostlé houby. Nacházejí se nedaleko Mšena při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu. Za svůj jedinečný tvar vděčí rozdílnému zvětrávání, kdy tvrdší, na železo bohaté horní vrstvy odolávají erozi lépe než měkčí spodní vrstvy.

Snadno přístupné útvary lze nejlépe pozorovat v rozsáhlé přírodní rezervaci Kokořínský důl, jedné z největších v České republice. Pískovcové sloupy, zdobené vřesem a lišejníky, poskytují nejen malebnou scenérii, ale hostí také unikátní faunu bezobratlých. Ať už se k nim návštěvníci přiblíží z hradu Kokořín po červené turistické značce, nebo ze Mšena po modré, jsou tyto útvary ideálním objektem pro fotografování přírody.

Moravské Toskánsko: Krajina plná kontrastů

Oblast známá jako Moravské Toskánsko v okolí Kyjova nabízí dramaticky odlišnou, ale stejně podmanivou krajinu. Až k obzoru se zde táhnou dlouhé pásy zvlněných polí, střídavě zbarvených do hněda nebo do zelena, které občas přeruší osamělý strom nebo malebná bílá kaplička. Člověkem vytvořená krajina, ovlivněná historickou důlní činností, kopíruje přírodní kopce a dodává své topologii prvek překvapení.

Milovníci fotografování zdejší lokalitu často označují jako Moravské Toskánsko, a to právě pro její malebnost. Nejlepší doba pro fotografování je na jaře, od konce dubna do poloviny května, kdy jsou pole zaplavena jasnou žlutí kvetoucí řepky. Případně na podzim, který nabízí ostře krásný kontrast, kdy zoraná pole vynikají na pozadí barevných a zelených linií mezi nimi.

Každá z výše popsaných oblastí nabízí jedinečnou krajinu a geologické zvláštnosti, což z nich činí vynikající místa pro milovníky fotografování. Ať už vás přitahují klidné vody Skryjských jezírek, zajímavé pískovcové skulptury Kokořínských pokliček, nebo rozlehlá pole Moravského Toskánska, tyto lokality slibují bohaté možnosti, jak zachytit podstatu přírody prostřednictvím vašeho objektivu.

Zdroje: kudyznudy.cz, prozeny.cz, refresher.cz